Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Prehľad očakávaných udalostí v 33. týždni

Prehľad kultúrno-spoločenských udalostí očakávaných v 33. týždni roku 2020.

Streda, 12. august 2020

Históriu odievania na Slovensku priblíži záujemcom o folklór a tradičnú ľudovú kultúru Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Prednáška Od tradičnému k módnemu sa v priestoroch centra uskutoční 12. augusta o 17.00 h. Účasť je potrebné potvrdiť do 10.augusta e-mailom na paulina.haragova@rkcpd.sk.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK pozýva všetky zvedavé a tvorivé deti na Prázdninové stredy v múzeu. V rámci siedmej prázdninovej stredy sa deti naučia recyklovať plastové fľaše či plechovky a pretvoria ich na rôzne milé drobnosti. Prázdninové stredy prebiehajú v priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 v Prievidzi, vždy od 10.00 do 12.00 h. Viac informácií na www.muzeumpd.sk.

Štvrtok, 13. august 2020

Vo štvrtok 13. augusta sa v priestoroch župného úradu uskutoční pracovná porada riaditeľov nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Na stretnutí bude zhodnotený stav ekonomickej situácie a stav realizácie investičných akcií nemocníc za prvý polrok, prediskutovanou bude aj epidemiologická situácia a opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Piatok, 14. august 2020

Regionálne kultúrne centrum Prievidza v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK pozýva všetky zvedavé deti na piatkové tradičné dielničky. Aktuálnou témou bude pletenie náramkov a výroba tradičných handrových bábik či zveratiek. Je potrebné sa vopred zaregistrovať. Viac informácií na info@rkcpd.sk.

Sobota, 15. august 2020

V priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK môžu diváci spoznať životnú cestu významného autora Andreja Gürtlera. Výstava pozostáva z jeho voľnej maľby, kresby, grafiky, úžitkového dizajnu, monumentálnej  tvorby aj reštaurátorskej práce, exponáty pochádzajú zo zbierok múzea, Slovenského centra dizajnu v Bratislave aj súkromných zbierok. Vernisáž výstavy sa koná v sobotu 15. augusta o 15.00 h. Viac informácií na www.muzeumpd.sk.

Tvorivý program, workshopy, stretnutia s umelcami a vo večerných hodinách prednášky či koncerty prináša každú sobotu od 10.00 h v rámci Leta v galérii Galéria M. A. Bazovského v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Návštevníci tiež môžu počas sobôt využiť zvýhodnené letné vstupné na všetky výstavy. Viac informácií na www.gmab.sk.

Na ôsmy ročník festivalu moravskej kultúry MORAVA KRÁSNA ZEM pozýva rovnomenné občianske združenie do Plevníka – Drienového. Festival sa otvára v sobotu 15. augusta o 16.00 h v areáli futbalového ihriska a pokračuje aj v nedeľu 16. augusta. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý multižánrový hudobný program a sprievodné aktivity v podobe prezentácie krojov, sokoliarov, lukostrelcov, výstavy, moravskej uličky a iných špecialít. Viac informácií na www.moravakrasnazem.eu.

Priaznivcov rozprávok, dobrodružstva, dobrej nálady a skvelého jedla, pozýva Trenčianske múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK na podujatie Zakliate kráľovstvo, ktoré budú musieť oslobodiť deti prekonaním rôznych zábavných úloh. Rozprávkové dobrodružstvo čaká na ne medzi starobylými hradbami Trenčianskeho hradu v sobotu 15. aj v nedeľu 16. augusta od 10.00 h. Viac informácií na www.muzeumtn.sk.

Nedeľa, 16. august 2020

Veseliť sa bude v nedeľu 16. augusta aj v obci Lednica, kde sa konajú už po dvadsiaty raz Tradičné lednické dožinkové slávnosti, na ktorých si miestni pripomínajú kultúrne tradície a ľudové zvyky. Podujatie začína o 14.00 h v amfiteátri pod hradom v Lednici.

Pondelok, 17. august 2020

Každý augustový pondelok je Hornonitrianska knižnica v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK otvorená pre všetky hravé deti od 6 do 15 rokov. V čase od 9.00 do 10.30 h sa deti budú zabávať tvorením, hrou či divadlom. Viac informácií na www.hnkpd.sk.

Pripomíname aj kultúrno-spoločenské podujatia, výstavy a výstavky, ktoré prebiehajú v organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Počas celého leta prebiehajú v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK zábavno-vzdelávacie denné pobyty pre deti od 6 do 15 rokov s názvom Učíme sa kultúre. Deti sa počas nich stretnú s autormi výtvarných, hudobných či literárnych diel, naučia sa pravidlá spoločenského správania a zoznámia sa aj s tradičnou ľudovou kultúrou. Viac informácií na www.rkcpd.sk.

Do projektu Prečítané leto sa tento rok zapojila Hornonitrianska knižnica v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, pre svojich čitateľov má pripravených 9 prečítaných letných týždňov dobrodružstva a zábavy. Viac informácií na www.hnkpd.sk.

V snahe zabrániť prázdninovému útlmu detí sa do rovnakého projektu zapojila aj župná Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne. Prečítané leto prebieha na pracoviskách s literatúrou pre deti a mládež (Hasičská ul.1, pobočky JUH, Dlhé Hony, Kubrá) denne od 10.30 do 12.30 h. Viac informácií na www.vkmr.sk.

Považská knižnica v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK si pripravila aktivity pre malých aj veľkých čitateľov. Pre mamičky s deťmi je to Čitateľské kempovanie na pobočke SNP, pobočka Rozkvet bude počas Čítania v tráve oboznamovať deti s nástrahami leta s knižkou Záchranárske rozprávky. Počas celého leta tiež prebieha online fotosúťaž Trávime leto s knihou. Viac informácií na www.kniznicapb.sk.

Koho zaujíma nočná obloha a vesmírne telesá na nej, môže ju prísť pozorovať počas letných prázdnin do Hvezdárne v Partizánskom v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Júlové pozorovania sa uskutočňujú každú stredu, štvrtok a piatok, posledný vstup je o 22.00 h. Sledovanie oblohy je možné len za priaznivého počasia, podmienky si treba overiť na t. č. 038/749 71 08. V priestoroch hvezdárne je tiež až do polovice augusta nainštalovaná výstava M. R. Štefánik – astronóm diplomat. Viac informácií na www.hvezdaren.sk.

Až do 13. septembra 2020 bude Hornonitrianske múzeum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK vystavovať tri stovky unikátnych exponátov organizmov, ktoré skameneli v čase, pričom ide najmä o vyhynutých zástupcov fauny a flóry, objavených na Slovensku a v strednej Európe. Viac informácií o výstave Z geologického archívu Zeme nájdete na www.muzeumpd.sk.

Výstavu odhaľujúcu čarovný svet rozprávok a zákulisie bábkového divadla prinieslo do nášho kraja Trenčianske múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK v spolupráci so Starým divadlom Karola Spišiaka v Nitre. Expozícia Z rozprávky do rozprávky je nainštalovaná v priestoroch kasárne Trenčianskeho hradu a jej súčasťou je takmer stovka bábok, tzv. drevených hercov, originálna scéna z inscenácie nitrianskeho divadla a množstvo sprievodných aktivít pre deti aj mládež. Svet bábkového divadla bude verejnosti prístupný až do 15. septembra 2020. Viac informácií na www.muzeumtn.sk.

Trenčianske múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja predĺžilo tiež inštaláciu v priestoroch kasárne Trenčianskeho hradu. Výstava Skryté príbehy z múzea prezentuje akvizičnú činnosť Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Nové zbierkové predmety s historickou hodnotou budú vystavované do 15. septembra 2020. Viac informácií na www.muzeumtn.sk.

V priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK si až do 31. marca 2021 môžete prezrieť etnologickú výstavu Od šúpolia k umeniu, pripravenú v spolupráci s výtvarníčkou Mgr. Soňou Belokostolskou. Viac informácií na www.muzeumpb.sk.

V Galérii M. A. Bazovského v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK si počas leta môžete prezrieť viaceré výstavy. Projekt Dobrá zostava predstavuje tvorbu troch autorov Ateliéru voľnej a farebnej grafiky VŠVU v Bratislave – Vojtecha Kolenčíka a jeho študentov, rodených Trenčanov - M. Gajdošík Albrechtovej a B. Kristína. Na výstave Symposium šperk si zas budete môcť pozrieť viac ako 100 šperkov a objektov zo zbierky Združenia šperkárov AURA. Tretím projektom, ktorý galéria vystavuje, sú (Ne)rozhodujúce okamihy. Ide o časozbernú sériu analógových fotografií a autorský zin Lenky L. Lukačovičovej, projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Viac informácií na www.gmab.sk.

Vo výstavných priestoroch župného úradu na druhom poschodí sú k nahliadnutiu diela z 24. ročníka krajskej postupovej súťaže amatérskej fotografie AMFO Trenčianskeho kraja 2020. Výstava, ktorú pripravilo Trenčianske osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, je pre návštevníkov prístupná do 27. augusta 2020 v čase od 8.00 do 17.00 h. Viac informácií na www.tnos.sk.

 

Na týchto podujatiach môžu byť vyhotovené fotografické záznamy pre účely prezentácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. Viac informácií nájdete na: https://www.tsk.sk/trenciansky-samospravny-kraj/urad-tsk/ochrana-osobnych-udajov.html?page_id=545126

autor: sg
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK