Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Stredoškoláci súťažili v robotike

Robotická súťaž FIRST Global Slovensko 2022 pozná svojich víťazov. Najlepších robotov zostrojili stredoškolské tímy z Myjavy a Žiaru nad Hronom, ktorých študenti budú Slovensko reprezentovať na medzinárodnej súťaži v Ženeve.

Každý rok sa mladí ľudia vo veku 15 až 17 rokov stretávajú, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Celoslovenské kolo FIRST Global sa tento raz konalo online. Do súťaže sa prihlásilo 10 tímov od Košíc až po Myjavu. Tímy mali za úlohu zvládnuť tri výzvy: hardvérovú, softvérovú a teamworkovú.

O prvé miesto sa s rovnakým počtom bodov 127 (zo 150) podelili študenti z Myjavy a Žiaru nad Hronom. Tím z myjavskej priemyslovky oslnil vyladeným a zautomatizovaným robotom, vlastnými 3D tlačenými dielmi a detailnou dokumentáciou. „Po prvýkrát sme organizovali súťaž naozaj nezávislú od typu použitých robotických dielov a zároveň v silnej spolupráci s FIRST Lego League. Odovzdané projekty mali vysokú úroveň a už teraz sa tešíme na zostavovanie slovenskej reprezentácie,“ zhodnotil súťaž jeden z organizátorov Adam Kukla.

Úlohou tímov v hardvérovej výzve bolo navrhnúť, postaviť a naprogramovať robotickú ruku, ktorá presunula fľašu na presne určené miesto. V softvérovej výzve študenti programovali jednoduchého robota, ktorý zbieral farebné disky v bludisku. Svoje riešenia prezentovali pred porotcami v poslednej disciplíne prostredníctvom videohovoru.

Víťazi celoslovenskej súťaže budú reprezentovať Slovensko na medzinárodnej robotickej súťaži FIRST Global 13.-16. októbra v Ženeve vo Švajčiarsku. Po dvojročnej pauze sa súťaž vracia v prezenčnej forme, aby spojila stredoškolákov z viac ako 150 krajín sveta. Študenti sa tohto roku popasujú s témou Carbon Capture. Ich úlohou bude nielen vyvíjať riešenia a stratégie v robotike, ale aj v mediálnej rovine. Venovať sa budú nevyhnutnosti uhlíkovej neutrality a aktívnemu zachytávaniu oxidu uhličitého z atmosféry.

Video s prezentáciou tímu SPŠ Myjava si je možné pozrieť na stránke školy spsmyj.edupage.org v príspevku FIRST Global alebo na youtube.

Gratulujeme!

Výsledková listina FIRST Global Slovensko 2022:

  1. miesto v kategórii Teamworková výzva: D1 Team, Súkromné gymnázium, Dneperská 1, Košice
  2. miesto v kategórií Softvérová výzva: GymZH, Gymnázium Milana Rúfusa, Žiar nad Hronom a SPŠ Myjava, SPŠ Myjava
  3. miesto v kategórii Hardvérová výzva: METSNV, Stredná priemyselná škola technická, Spišská Nová Ves

Celkové umiestnenie tímov:

  1. miesto v celkovom poradí: GymZH, Gymnázium Milana Rúfusa, Žiar nad Hronom a SPŠ Myjava, SPŠ Myjava, s počtom bodov 127
  2. miesto v celkovom poradí: Robogen, ZŠ „TROJKA“, Zvolen s počtom bodov 107
  3. miesto v celkovom poradí: Hladné Perníšky, Progresívna škola OZ pri Gymnáziu Dubnica nad Váhom, s počtom bodov 100

Zdroj: SPŠ Myjava (riaditeľ školy Andrej Duga)

autor: mp
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK