Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Trenčiansky hrad onedlho privíta nových nájomníkov

Trenčiansky hrad onedlho privíta nových nájomníkov

Na južnej strane Trenčianskeho hradu vyrástlo sedem statných drevených úľov. Ich hlavnou úlohou bude upozorňovať verejnosť na ekologizáciu Slovenska a včelárenie v rámci biochovov.

Ťažké dobové úle z prevažne smrekového dreva pochádzajú z dielne Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. Na miesto ich vynášali ručne za pomoci dobrovoľníkov z Champion Clubu Trenčín a poriadne sa pritom zapotili. Konštrukciu dvojmetrových úľov s priemerom jeden meter konzultovali včelári s Pamiatkovým úradom aj hygienikmi. Včely budú sladký poklad ukladať do špeciálnych presklených skriniek vo vnútri skeletu zo stromov. „Kedysi sme mali zdravé a čerstvé produkty, no dnes si to už nevážime. Včela je prepojená nielen s lesom a kvetmi, ale aj s pestovaním. Ak má včela dobrú pašu, tak aj ľudia budú mať obživu.  Mám strach, že tak ako teraz hladujú včely, budeme o desať rokov hladovať aj my.  Našou hlavnou ambíciou je preto osloviť čo najširšiu verejnosť, najmä rodičov a deti. A prepojiť tak históriu včelárstva cez brtníctvo a súčasné včelárenie až po ekologizáciu, ktorú chceme dosiahnuť,“ vysvetlil zámer projektu Michal Bizoň, podpredseda Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. „Úle sme umiestnili do časti, ktorá nie je prístupná verejnosti - pod čerešne vedľa Jeremiášovej bašty, odkiaľ je výhľad na južné opevnenie,“ dodal Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK.

Usilovné robotnice by sa do svojich nových dobových domčekov mali nasťahovať v priebehu augusta, hradného medu z Trenčína sa verejnosť dočká najskôr v máji budúceho roku.

autor: sg

Súvisiace video

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK