Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Absolventka Gymnázia J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou vyvinula algoritmus na detekciu nerovností vozovky

Absolventka Gymnázia J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou vyvinula algoritmus na detekciu nerovností vozovky

Monika Sanyová, absolventka Gymnázia J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, vytvorila inovatívny algoritmus, ktorý má pomôcť šoférom.

Využitie detekcie výtlkov a iných nerovností na cestách v dlhodobom horizonte prináša mnoho výhod. Jednou z nich je možnosť vytvárania štatistík o kvalite vozoviek. Systém vznikol vďaka Monikinej záverečnej práci, ktorej cieľom bolo vytvoriť spomenutý algoritmus, využívajúci existujúce mobilné zariadenia. Ide o inováciu, ktorá sa na trhu v takejto podobe nenachádza. „Využitím detekcie výtlkov a iných nerovností na cestách vieme z dlhodobého hľadiska vytvárať štatistiky o kvalite našich vozoviek, čo môže viezť k sprehľadneniu toto, ktoré úseky cestných komunikácií je nutné opraviť. Taktiež by sme mohli vodičov na cestách informovať o kvalite ciest prostredníctvom mobilnej navigácie a upozorňovať ich na najkritickejšie nerovnosti na vozovke, ktoré môžu spôsobiť škodu na ich aute,“ uviedla autorka algoritmu možné prínosy jej práce.

 Fungovanie aplikácie je veľmi jednoduché. Mobilné zariadenie stačí položiť v aute na palubnú dosku. Aplikácia s názvom „Vyhni sa výtlkom“ zaznamenáva otrasy vozidla v prípade, že vodič cez nejaký z nich prejde. Systém ho následne zaznamená a ďalší šofér idúci po tej istej ceste, ktorý využíva túto aplikáciu, bude na dané miesto včas upozornený. „Vyhni sa výtlkom“ je voľne stiahnuteľná aplikácia pre smartfóny s operačným systémom Android. Je možné ju využívať po celom svete.

 Monika Sanyová si vybudovala pozitívny vzťah k informatike už počas štúdia na Gymnáziu Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. V nadobúdaní vedomostí ďalej pokračovala na Fakulte informatiky a informačných technológií na STU v Bratislave.

Monike Sanyovej želáme veľa ďalších úspechov v jej pracovnej činnosti.

autor: lb
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK