Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo

Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo

Mačovský gazdovský dvor a jeho aktivity, prezentujúce ľudovú kultúru v živej podobe, sú na hornej Nitre ojedinelým, veľmi úspešným a stále sa rozvíjajúcim produktom vidieckej turistiky.  V dňoch 8. – 10. augusta  sa v Mačove - časti obce Diviaky nad Nitricou, konala  v  v rámci mikroprojektu cezhraničnej spolupráce SR-ČR a ako súčasť Hornonitrianskych kultúrnych  slávností leto ďalšia časť Mačovských  gazdovských dvorov.  Organizátorom bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Občanské sdružení Kunovjan, Kunovice – ČR a OZ Hipoterapeutické združenie HIPO MAČOV.      

Mačovské gazdovské dvory, ktorých je celkovo 9,  sa vďaka Antonovi Blahovi otvárajú pravidelne niekoľkokrát do roka už od r. 2006 pri  viacerých príležitostiach a ročne ich navštívi takmer 20 tisíc ľudí. Aj tentoraz ponúkli nevšedné atraktivity. RKC do tohto koloritu prinieslo v rámci uvedeného projektu pódiový program gajdošov a ďalších ľudových hudieb, vystúpenie gajdošov v kostole a tiež  trojdňovú tvorivú dielňu výroby gájd pod vedením Juraja Dufeka, skúseného výrobcu tohto netradičného hudobného nástroja a hráča naň.  Nechýbalo hudobné vystúpenia gajdošov v kaplnke a predstavenie ďalších ľudových hudieb a sólistov.

Na Mačovský gazdovský dvor zavítal tiež trenčiansky župan Jaroslav Baška.  „Som veľmi rád, že aj Trenčiansky samosprávny kraj sa prostredníctvom Regionálneho kultúrneho centra podieľa na takýchto aktivitách v rámci mikroprojektu  cezhraničnej spolupráce a že aj takto sa dajú využiť finančné prostriedky z Bruselu. Pevne verím, že ich bude aspoň toľko aj v nasledujúcich siedmich rokoch. Mačov je miestom, kde to naozaj žije – aj vlani ponúkol veľmi zaujímavý program. Aj toto je jedna z ciest, ako  sa dajú so zanietením uchovávať a prezentovať pôvodné hodnoty tohto regiónu. Charakterizujú  kraj, robia ho príťažlivým a poukazujú na tradície našich predkov. Toto si zaslúži obdiv a potlesk,“ uviedol.

Pre návštevníkov Mačovského gazdovského dvora boli pripravené aj ukážky ľudových remesiel, tradičná kuchyňa s voňavými  pochúťkami, sprievod po dedine a ďalší program.

autor: vhe

Fotogaléria

Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo
Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo
Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo
Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo
Na Mačovskom gazdovskom dvore to opäť žilo
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK