Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Sprístupnili výstavu venovanú drotárstvu

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja sprístupnilo komentovanou prehliadkou pre stredoškolskú mládež novú výstavu s názvom Postava drotára v literatúre. Výstava vznikla v spolupráci s Považským múzeom v Budatíne.

Autorkou výstavy je Jana Adamusová, ktorá sa venuje dokumentovaniu drotárstva ako špecifického tradičného remesla. Témou sa zaoberala približne 12 rokov a výsledkom je prezentácia viac 200 knižných diel slovenskej a českej proveniencie. „Výstava predstavuje tvorbu dramatickú, prozaickú i poetickú a je doplnená o ľudová slovesnosť a odbornú literatúru, ktorú väčšinou vydalo Považské múzeum. Najstaršie prezentované dokumenty sú z oblasti dramatického umenia a vznikli v prvej tretine 19. storočia. Najviac zastúpené sú diela z oblasti poézie, ktoré poukazujú na tragiku jednotlivca. Najemotívnejšie vyznieva jeho lúčenie s blízkymi i smútok, ktorý ho ďaleko od domova opanuje. Básnici však prostredníctvom svojich diel vyjadrujú i túžbu drotárov po slobode a oslavujú ich prebúdzajúce sa národné povedomie,“ priblížila riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová.

Súčasne s uvedenou výstavou pripravil etnológ vlastivedného múzea Richard Benech sprievodnú výstavu s názvom Z košikára strojár – zo strojára drotár, ktorá predstavuje tvorbu regionálneho drotára pána Dušalu. Ten pochádzal z Podskalia a začiatkom 50. rokov minulého storočia absolvoval zimný kurz košikárstva majstra Lašu z belušskej košikárskej školy, ktorá patrila medzi najstaršie na Slovensku. Zamestnal sa v Považských strojárňach a prútie vymenil za drôt. Vyrobil nádherné dekoratívne drôtené vázy či šperkovnice. Výrobky a pracovné nástroje košikára - drotára Ľudovíta Dušalu z Podskalia si budete môcť pozrieť na spomínanej sprievodnej výstave.

Výstava Postava drotára v literatúre je sprístupnená pre verejnosť vo výstavnej miestnosti múzea od 21.3. - 25.8.2023. Pre väčšie skupiny odporúčame rezerváciu termínu na čísle 0901 918 848 (Ing. Roncová).

Zdroj: Mgr. Petronela Rágulová, PhD., Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

autor: mp

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK