Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj
Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu

Vzácna návšteva na župnom úrade

Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja navštívil profesor Duncan Charters, ktorý je predsedom Svetového esperantského zväzu. Vzácnu návštevu prijal vedúci Odboru školstva a kultúry župného úradu v Trenčíne Richard Hančin, profesora sprevádzal predseda Slovenskej esperantskej federácie a zároveň koordinátor združenia „Edukácia@Internet" Peter Baláž.   

Témou stretnutia boli aktuálne projekty združenia „Edukácia@Internet" (E@I) a spolupráca asociácie s E@I v nových priestoroch v Novej Dubnici. V nich plánuje združenie organizovať svetové kongresy esperanta, vzdelávacie podujatia a predaj esperantskej literatúry. Okrem toho sa preberala aj otázka možnosti zapojenia stredných škôl či kultúrnych zariadení v rámci TSK do spropagovania esperantského jazyka. Podľa slov profesora je výhodou tohto jazyka možnosť jeho rýchlejšieho naučenia sa v porovnaní s inými svetovo rozšírenými jazykmi. Keďže esperanto ako jazyk nepatrí žiadnemu národu ani územiu, je vhodným kandidátom byť „jazykom mieru“.  

Asociácia so zastúpením v 120 krajinách má sídlo v Rotterdame a svoju činnosť vykonáva už 113 rokov. Zameriava sa na poskytovanie rôznych služieb pre esperantistov, informovanie o esperante a vyučovanie tohto medzinárodného plánového jazyka, ktorý má potenciál stať sa nadnárodným komunikačným nástrojom v globalizovanom svete.

Informácie poskytol Peter Baláž.

autor: bj
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK