Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Zmeny v cestovnom v prímestskej autobusovej doprave TSK, podpora používania čipových kariet

Od 1. septembra 2008 platia v prímestskej autobusovej doprave na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) nové ceny cestovného. Cenový výmer bol vydaný s účinnosťou k 1. júlu, cenníky zverejnili dopravcovia 15. augusta tohto roku.

Na výške cestovného sa prejavuje zvyšujúca sa dotácia, ktorú poskytuje Trenčiansky samosprávny kraj každý rok na prímestskú autobusovú dopravu. Dotácia stúpa v dôsledku nárastu nákladov na dopravu súčasne s klesajúcim počtom prepravovaných osôb.

Od 1. septembra 2008 sú síce zvýšené ceny cestovného, znížia sa však od 1. januára 2009 po prechode na novú menu euro, v dôsledku zaokrúhľovania cien smerom nadol, na celé desiatky centov.

Dopad zvýšenia cien cestovného v prímestskej autobusovej doprave TSK je možné eliminovať využívaním čipových kariet. TSK podporuje rozšírenie používania čipových kariet dotovaním ich predaja. Od 16. septembra do konca roka 2008 sa budú predávať len za 50 Sk. Táto dotácia je príspevkom TSK k ľahšiemu, pohodlnejšiemu a rýchlejšiemu cestovaniu. Študenti budú mať možnosť zakúpiť si novú čipovú kartu za 50 Sk už od 1. septembra tohto roku.

Čipové karty používajú najviac práve žiaci a študenti, ktorí tvoria podstatnú časť cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Cieľom kampane v médiách je osloviť všetkých, ktorí si kupujú cestovné lístky za hotovosť a aj starších občanov, ktorí využívajú čipové karty minimálne. Cena čipovej karty je v súčasnosti 200 Sk, od 1. septembra sa znižuje na 110 Sk, od 16. septembra do 31. decembra 2008 ich dopravcovia budú predávať za spomínaných 50 Sk s výnimkou študentov a žiakov, ktorí si ju budú môcť zakúpiť za 50,- Sk už od 1. septembra.

Používanie čipových kariet pomáha aj dopravcom. Ľahšie sa im potom nastavuje ekonomika, pretože pri používaní čipových kariet majú pomerne jasnú predstavu o možnom počte prepravovaných osôb. Na druhej strane odpadá manipulácia s drobnými mincami, ktorá výrazne vzrastie pri prechode na euro, hlavne v období duálneho obehu na začiatku roka. Používanie čipových kariet znižuje stále stúpajúce náklady dopravcov, tým znižuje aj ich nárok na dotáciu TSK a umožňuje pohodlnejšie a rýchlejšie cestovanie.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK