Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Župani o hospodárskej kríze

Vo štvrtok 26.2. 2009 sa na svojom ďalšom pracovnom rokovaní stretli predsedovia samosprávnych krajov, združení v SK-8. Na stretnutí sa zúčastnil aj trenčiansky župan MUDr. Pavol Sedláček, MPH. Ťažiskovou témou bola hospodárska kríza a jej dopad na fungovanie samosprávnych krajov, ale aj situácia v lekárskych pohotovostiach či v čerpaní eurofondov.

Opatrenia vlády, ktoré prijíma ako riešenia v rámci hospodárskej krízy, ale aj kríza v niektorých svojich ďalších aspektoch majú dopad aj na rozpočty krajskej samosprávy. Predsedovia sa zhodli na tom, že nebudú postupovať cestou šetrenia na kapitálových výdavkoch, pretože práve tie môžu podržať zamestnanosť a naštartovať napr. stavebníctvo. Zároveň sa zhodli na tom, že navrhnú predsedovi vlády SR, aby do Rady pre hospodársku krízu kooptoval aj zástupcu krajskej samosprávy.

Neúnosnou a dlhodobo neriešenou je situácia v oblasti lekárskej služby prvej pomoci, avšak predsedovia odmietajú riešenie tejto otázky zo strany Ministerstva zdravotníctva plošne, riešenia musia rešpektovať viaceré regionálne rozdiely. Preto oslovia ministra zdravotníctva, aby rokoval na túto tému s predsedami regiónov individuálne.

Združenie SK-8 opätovne upozornilo aj na veľmi vážnu situáciu v čerpaní eurofondov. Práve tieto zdroje by však mohli byť veľmi efektívnou injekciou v súčasnej hospodárskej situácii a pomôcť našej ekonomike v tomto krízovom období. Predsedovia budú žiadať ministra výstavby a regionálneho rozvoja o verifikáciu súčasného stavu tak, aby bolo možné vyvrátiť informácie o údajnom porušovaní uznesenia vlády SR, ktoré hovorí percentuálnom prerozdeľovaní zdrojov medzi jednotlivé regióny.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK