Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA 2016 začína už dnes

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku – starobylá Skalka pri Trenčíne aj tento rok opäť privíta umelcov na 9. ročníku medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2016. V termíne 20. - 26. júna 2016 budú v areáli Malej a Veľkej Skalky a v meste Trenčín tvoriť vo výtvarnej a literárnej sekcii svoje diela 15 umelci z troch krajín; Slovenska, Španielska a Poľska. Kurátorom sympózia a výstav je aj pre tento rok historik a znalec umenia Marián Kvasnička, koordinátorom výtvarnej sekcie je výtvarník Jozef Vydrnák, literárnu sekciu vedie spisovateľ Rudolf Dobiáš.

 

Slávnostné otvorenie sympózia je naplánované už dnes popoludní; v Jaskynnej kaplnke kláštora na Veľkej Skalke ho o 15.30 h spustia svätou omšou. Program bude pokračovať vo štvrtok 23. júna od 16.00 h Kultúrno-historickým seminárom OKNO nielen do archeológie, ktoré sa uskutoční v priestoroch Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne na Hasičskej ulici. „Prednášané odborné príspevky budú venované 10. výročiu tragického úmrtia významnej slovenskej archeologičky, dlhoročnej pracovníčky Trenčianskeho múzea a objaviteľky predrománskej rotundy na Trenčianskom hrade Tamary Nešporovej,“ prezrádza výtvarník Jozef Vydrnák.

Bodkou za sympóziom bude už tradične prezentácia výtvarných a literárnych diel, ktoré sú výsledkom tvorivej činnosti účastníkov sympózia. Prezentácia sa za účasti autorov uskutoční v sobotu 25. júna 2016 o 17.00 h v priestoroch Diecéznej svätyne sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke v hudobnom sprievode starej hudby Musiva Viva z Liberca.

Tohtoročná slávnostná vernisáž s kultúrnym programom je naplánovaná na 16. júla 2016 v areáli kláštora na Veľkej Skalke v sprievode vokálno-inštrumentálneho súboru Františkánska schóla z Bratislavy. Vytvorené umelecké diela si verejnosť bude môcť pozrieť v termíne od 19. júla 2016 až do 7. septembra 2016 na výstave  výberu z diel 9. ročníka sympózia ORA ET ARS SKALKA 2016, ktorá bude nainštalovaná v priestoroch Mestskej veže v Trenčíne. Výber tejto tvorby i vizuálno-grafické zdokumentovanie diania na sympóziu každoročne mapuje reprezentačný katalóg. Takto upravené verzie katalógov jednotlivých ročníkov slúžia i na propagáciu a informovanosť nielen o sympóziu, ale i o pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne počas roka na putovných výstavách ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA, ktoré organizátori realizujú z výberov výtvarných diel poskytnutých účastníkmi sympózia.

Vstup na všetky podujatia je rovnako ako predchádzajúce ročníky bezplatný.

 

Rekapitulácia doterajších ôsmich ročníkov

Podujatie už 9 rokov organizuje mesto Trenčín v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK), Trenčianskym osvetovým strediskom v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, Farským úradom Skalka nad Váhom, neinvestičným fondom Beňadik a občianskym združením T-VIA, o. z. Doterajších ôsmich ročníkov sa zúčastnilo 67 výtvarníkov zo šiestich štátov sveta.

Fotogaléria

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK