Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Rekordná návštevnosť a výborné výsledky hospodárenia. Aj to priniesli inovácie na Trenčianskom hrade.

Rekordná návštevnosť a výborné výsledky hospodárenia. Aj to priniesli inovácie na Trenčianskom hrade.

Približne v polovici minulého roka vedenie Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré je správcom Trenčianskeho hradu, informovalo o prekonaných rekordoch v dennej návštevnosti historickej dominanty Trenčína. Pozitívny trend v návštevnosti si hrad Matúša Čáka udržal aj v druhej polovici roku 2015. Ročná návštevnosť hradu prekonala historickú hranicu 110 tisíc návštevníkov.

Stotisíc a viac

Kým do roku 2014 ročná návštevnosť Trenčianskeho hradu sotva presiahla 90 tisíc návštevníkov, po zmene vedenia a viacerých opatreniach sa hrad v krajskom meste stal turisticky atraktívnejším. V roku 2014 jeho ročná návštevnosť prekonala 104 tisíc návštevníkov a v roku 2015 presiahla rekordné číslo 110 340 návštevníkov. Oproti roku 2014 Trenčiansky hrad v minulom roku vyhľadalo o  6 233 návštevníkov viac. Najviac turistov hradnými bránami prešlo v letných mesiacoch, počas ktorých je najvýraznejší aj medziročný nárast návštevnosti. V období máj – august 2014 hrad navštívilo celkovo 66 332 ľudí, za to isté obdobie o rok neskôr až 74 692, čo predstavuje nárast takmer o 8 400 návštevníkov hradu v letnom období. Rekordným mesiacom v počte návštev hradu je ôsmy mesiac v roku – v auguste 2015 hrad privítal viac ako 25 400 ľudí.

Po hrade vedie Štúr a Dubček

Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktorého zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), má vo svojej správe okrem Trenčianskeho hradu, samotnej budovy múzea na Mierovom námestí v Trenčíne a depozitáru zbierkových predmetov v Novom Meste nad Váhom ďalších 7 objektov, medzi nimi Karner sv. Michala, Katov dom v Trenčíne, ďalej Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom a tiež expozíciu v Ambrovskej kúrii v obci Beckov. Múzeum je tiež správcom Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach, Pamätnej izby Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou a Rodného domu Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci. Práve ten sa po Trenčianskom hrade teší najväčšej obľube návštevníkov. Dom, ktorý vychoval dvoch našich významných národovcov, v roku 2015 navštívilo takmer 7700 ľudí, pričom v porovnaní s ročnou návštevnosťou v rokoch 2011,2012 a 2013 ide o takmer 100% nárast. Všetky objekty v správe múzea uplynulý rok celkovo vzhliadlo viac ako 133 000 návštevníkov. Toto číslo oproti roku 2014 znamená nárast počtu záujemcov o 11 138 ľudí a oproti roku 2013 až o 32 000 ľudí.

muzeum

Darí sa aj hospodáreniu

Ozdravenie a zatraktívnenie jednotlivých expozícií v správe Trenčianskeho múzea sa okrem návštevnosti pozitívne podpísalo aj pod jeho hospodárske výsledky. Súčasnému riaditeľovi Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petrovi Martiniskovi sa v spolupráci s trenčianskym županom Jaroslavom Baškom a oddelením kultúry Úradu TSK už v roku 2014 podarilo výsledky hospodárenia múzea v červených číslach výrazne zlepšiť. Kým v roku 2013 sa múzeum nachádzalo v mínuse takmer 4200€, v roku 2014 múzeum hospodárilo so ziskom viac ako 181 tisíc € a v roku 2015 so ziskom 176 tisíc €. Nové vedenie dokázalo stratovú prevádzku múzea vďaka príjmom z prenájmov a vstupného výrazne zefektívniť a ušetrené finančné prostriedky tak môže investovať do jednotlivých expozícií či do skvalitnenia poskytovaných služieb.

K najvýznamnejším novinkám, ktorými sa Trenčiansky hrad za posledné obdobie môže pochváliť, patrí bezplatné zavedenie WiFi pripojenia pre jeho návštevníkov, ale aj otvorenie zrekonštruovaného historického objektu hradnej kasárne a množstvo neopakovateľných výstav, podujatí, koncertov a predstavení. „K najväčším novinkám roku 2015 na hrade patrili nové stále expozície. Historický objekt kasárne na dolnom nádvorí začal ožívať umením, starými zbraňami i kultúrnymi podujatiami. Pripomeniem najmä podujatie Japonsko na Trenčianskom hrade, ktoré sa tešilo vysokému záujmu širokej verejnosti. Múzeum tiež sprístupnilo návštevníkom aj stálu expozíciu nábytku „Reminiscencie“ v Ľudovítovom paláci. Nie len pre najmenších bola pripravená tematická výstava „Draci a drakobijci“ v interiéroch Delovej bašty. Netreba opomenúť aj dobový tábor s vystúpeniami sokoliarov a nočné prehliadky hradu s rozličnými príbehmi. Vrcholom letnej sezóny boli opätovne už tradičné Trenčianske hradné slávnosti,“ informoval Peter Pastier z odd. marketingu Trenčianskeho múzea v Trenčíne a dodal, že v roku 2016 múzeum pripravuje množstvo nových atraktívnych podujatí. Už vo februári sa návštevníci môžu tešiť na fašiangové slávnosti spojené s oslavami 250 výročia úmrtia jedného z najvýznamnejších majiteľov Trenčianskeho hradu Jozefa Ilešháziho.

-vr-

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK