Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Deň Zeme nám znova pripomenie, aké dôležité je chrániť našu planétu

Deň Zeme nám znova pripomenie, aké dôležité je chrániť našu planétu

V sobotu 22. apríla 2017 budeme mať opäť možnosť zamyslieť sa nad naším správaním k prírode. Na tento deň totiž už od roku 1970 pripadá Deň Zeme, ktorý nás má upozorniť na dopady ľudského konania na životné prostredie. Trenčianska župa sa hlási k ochrane životného prostredia v rámci projektu Zelená župa, ktorý rozbehla v roku 2015. K aktivitám projektu sa pripájajú aj organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Okrem zapojenia sa do Hodiny Zeme v marci 2017 sa niektoré rozhodli využiť túto príležitosť a organizáciou rozličných podujatí upozorniť na význam a dôležitosť ochrany prírody a našej planéty. Konkrétne aktivity na podporu environmentálneho povedomia si pripravilo Považské osvetové stredisko, Hvezdáreň v Partizánskom aj Hornonitrianska knižnica v Prievidzi.       

Považské osvetové stredisko si v spolupráci s Trenčianskym osvetovým strediskom (obe v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK) pripravilo vzdelávacie podujatie pri príležitosti Dňa Zeme, ktoré bude zamerané na ochranu životného prostredia. Keďže Deň Zeme pripadá tento rok na sobotu, Považské osvetové stredisko zorganizuje k tomuto významnému dňu prednášku s názvom Príroda Južnej Ameriky. „Lektorom bude cestovateľ Lukáš Kubičina, ktorý má svoje expedície podrobne zdokumentované na fotografiách a videozáznamoch. Účastníkom ukáže autentické zábery zo svojho archívu, porozpráva o svojich zážitkoch, ale najmä o faune a flóre Južnej Ameriky,“ uviedla riaditeľka Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici Daniela Čižmárová na margo podujatia, ktoré sa uskutoční v pondelok 24. apríla 2017 o 9.30 h.          

Hvezdáreň v Partizánskom v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK v rámci organizácie rôznych prednášok či pozorovaní žiakom základných škôl, ale aj širokej verejnosti poskytuje informácie o ochrane našej planéty a o vzťahu blízkeho vesmíru a života na Zemi. Jedno z takýchto podujatí hvezdáreň zorganizuje aj pri príležitosti Dňa Zeme. „Ako deti vnímajú rodnú planétu zistíme v piatok 21. apríla 2017, keď budú mať príležitosť vyjadriť svoj vzťah k Zemi prostredníctvom kresby na asfalt,“ komentoval riaditeľ Hvezdárne v Partizánskom Vladimír Mešter s tým, že táto milá aktivita pre deti sa v sobotu uskutoční v areáli Základnej školy v obci Veľké Bielice. Okrem nej pripravuje Hvezdáreň v Partizánskom aj multimediálne pásmo s názvom Hľadáme druhú Zem. Návštevníkom priblíži zmysluplnú cestu k poznávaniu planéty Zem a objasní podmienky udržania života na našej planéte.         

Hornonitrianska knižnica v Prievidzi pripravuje po celý rok podujatia s tematikou ochrany prírody. K nim patrí napríklad aj celoslovenské podujatie „Les ukrytý v knihe“, ktoré je zamerané na oboznámenie sa s prírodou a jej zákonmi. Knižnica sa venuje ochrane prírody aj prostredníctvom rôznych iných aktivít. Detských návštevníkov každý rok láka sadením stromčeka Andersovník v rámci Noci v knižnici s Andersonom. Ďalšou z aktivít je aj starostlivosť o kvetinovú záhradu, ktorú si vlastnoručne založili knihovníčky. Podľa slov riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi Viery Masarykovej vykonávajú ako milovníci prírody tieto aktivity automaticky a počas celého roka, a to bez toho, aby si to uvedomovali.  

autor: bj

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK