Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Dvadsiatku náročných vrcholov VKT pokorili nielen zdatní cyklisti, ale aj rodiny s deťmi či štvornohými miláčikmi

Vrcholy 2. ročníka Vrchárskej koruny Trenčianska vyberala verejnosť a zdolať ich nebolo vôbec jednoduché. Medzi tohtoročnými výzvami boli aj náročné a vysoké vrchy, ako Magura alebo Vtáčnik. Pokoriť sa ich podarilo až 140 účastníkom, prekvapili rodiny s deťmi aj tehotná mamička.

Projekt Vrchárska koruna Trenčianska (VKT), ktorý z Čiech na Slovensko priniesla trojica nadšencov Radoslav Tilandy, Michal Barták a Pavol Babica, odštartoval svoj druhý ročník 10. apríla 2017 v takmer 50-člennom zložení nočným výjazdom na hrad Beckov. Športovcom v novom ročníku ponúkla dvadsiatku vrcholov, rozhľadní, kopcov, hradov a monumentov, ktoré boli zárukou nádherných výhľadov, no zdolať ich si vyžadovalo značné úsilie. V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom sa rozšírilo portfólio zážitkov pre cyklistov, bežcov i peších turistov a organizátori zapojili do projektu aj rodiny s deťmi a turistov so psíkmi. Na vyhodnotení náročného ročníka sa účastníci už po druhýkrát stretli na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Okrem kategórií VKT Bike a VKT Run & Walk & Dog boli po prvýkrát súčasťou koruny aj extrémne preteky VKT Non-stop. „Každý, kto sa do pretekov zapojil, mal za úlohu prejsť všetkých 20 vrcholov, tzn. 555 km a takmer 14 tis. výškových metrov v časovom limite 140 hodín. Tieto extrémne kritériá sa napriek nepriazni počasia podarilo splniť 7 účastníkom na čele s Alešom Melichaříkom,” prezradil jeden z organizátorov VKT Radoslav Tilandy. „Dlhé maratóny cielene vyhľadávam, mám rád samotu a v dnešnej pretechnizovanej dobe je práve takéto trávenie času pre mňa tým, čo ma nabíja energiou. Je to jedným slovom dobrodružstvo,” zhrnul svoje pocity prvý muž kategórie VKT Non-stop Aleš Melichařík. Do náročných pretekov sa zapojil aj jediný Čech, ktorý dokázal prejsť Ameriku dvakrát non-stop Sváťa Božák.

Hlavným partnerom projektu sa už po druhýkrát stal Trenčiansky samosprávny kraj na čele s predsedom Jaroslavom Baškom, ktorý popri náročnom pracovnom období stihol zdolať až sedem kopcov. „Chcem poďakovať organizátorom tohto výnimočného podujatia, pretože VKT nie je len o športe a spoznávaní kraja. Je najmä veľkou podporou pre rozvoj cestovného ruchu a spôsob, ako naštartovať aktívne trávenie voľného času a zdravý životný štýl. Veľmi sa teším na 3. ročník, na ktorý si vyčlením viac času a plánujem všetky výzvy zdolať na bicykli,” prezradil trenčiansky župan. Vrchársku korunu od jej vzniku podporuje aj krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, Bike park Kálnica a OC Laugaricio. „Veľmi sa tešíme, že sme boli oslovení na spoluprácu, nakoľko tento projekt má naozaj krásny zámer. Okrem vrcholov a prírodných krás bola pridanou hodnotou aj miestna gastronómia. Do tejto peknej myšlienky sa nám podarilo zapojiť aj domácich podnikateľov a ľudia tak mohli spoznávať všetko, čo v kraji máme,” doplnila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

Skutočnosť, že milovníkov cykloturistiky a turistiky projekt skutočne zaujal, je aj množstvo podkategórií, ktoré boli samostatne vyhodnotené. Ocenenie si odniesli najmladší aj najstarší držitelia VKT, najlepšia dvojica, bikerka, najaktívnejšia rodina, najlepšia fotka či dokonca miss VKT. Zaujímavosťou druhého ročníka bolo, že všetkých 20 vrcholov sa podarilo zdolať aj trom psíkom. Ich vytrvalosť ocenil trenčiansky župan poukážkou na nákup krmiva.

Súčasťou vyhodnotenia bolo aj predstavenie nových vrcholov pre sezónu 2018. V dvadsaťmiestnom zozname dostalo priestor až 5 hradov, 4 vrcholy organizátori opäť ponechali z minulého roka. Kompletné informácie o držiteľoch VKT 2017 a nových vrcholoch nájdete na webovej stránke www.vkt-bike.sk.

autor: lk

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK