Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Folklórne tradície našich predkov sa počas víkendu niesli celým krajom

Folklórne tradície našich predkov sa počas víkendu niesli celým krajom

Pomaly začína leto a s ním aj obdobie bohaté na kultúrne podujatia vo všetkých kútoch Trenčianskeho kraja. Tradície, zvyky a folklór, ktorý nám ako najväčšie bohatstvo zanechali predchádzajúce generácie inšpirujú ľudí dodnes. Najkrajšia prehliadka pestrosti kultúrneho dedičstva v obciach Trenčianskeho kraja sa už začala. Počas víkendu sa tancovalo a spievalo v Trenčianskych Stankovciach (okres Trenčín), Hradišti (okres Partizánske) a Žitnej-Radiši (okres Bánovce nad Bebravou).

Tradíciu nového folklórneho festivalu založili v Trenčianskych Stankovciach premiérový ročník Stankovských zvonov si zobral pod patronát Folklórny súbor Rozvadžan v spolupráci s obcou. Krásnu myšlienku organizátorov, prilákať mladých ľudí k folklóru, podčiarklo aj množstvo účinkujúcich nielen z okolia, ale z celého kraja. V slávnostnom sprievode i na pódiu sa postupne predstavilo 333 folkloristov všetkých vekových skupín v typických ľudových krojoch. Záštitu nad podujatím prevzal trenčiansky župan Jaroslav Baška. „V obciach Trenčianskeho kraja sa ukrýva hodnotné kultúrne dedičstvo práve  v ľudových piesňach, tancoch, zvykoch a krojoch, vďaka ktorým sa uchovávajú charakteristické kultúrne črty regiónu i múdrosť našich predkov. Aj z tohto dôvodu sa Trenčianska župa rozhodla zhmotniť toto bohatstvo do podoby knižnej publikácie, ktorá by mala byť hotová v septembri tohto roka,” prezradil predseda TSK.

Tradičný medzinárodný hudobný festival Hradište 2019 sa tento rok niesol v znamení 35. výročia založenia Detskej dychovej hudby Hradišťanka. Tá je jedným z najúspešnejších detských dychových orchestrov na Slovensku a počas svojej existencie odohrala približne 300 koncertov po celej Európe. Na oslavách sa predstavili aj Hradištské mažoretky AKORD, Dychová hudba Prievidžanka či hostia zo susedného Česka a Maďarska.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja prevzal záštitu aj nad 13. ročníkom Mikroregionálnych slávností, ktoré každoročne organizuje Združenie obcí „Uhrovská dolina”. Patria do neho obce Uhrovec, Žitná-Radiša, Uhrovské Podhradie, Omastiná, Kšinná, Horné Naštice a Miezgovce, predsedníčkou združenia je Zuzana Máčeková, starostka neďalekej obce Uhrovec. Slávnosti sa každý rok konajú v inej obci. Trenčianska župa podporila organizáciu všetkých troch podujatí zameraných na šírenie tradičnej kultúry zo svojho dotačného systému.

autor: lk
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK