Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Na obnovenom vojnovom cintoríne v Trenčíne – Zábraní si obete prvej svetovej vojny uctili všetky generácie

Na obnovenom vojnovom cintoríne v Trenčíne – Zábraní si obete prvej svetovej vojny uctili všetky generácie

Vojnový cintorín z 1. svetovej vojny v Trenčíne – Zábraní bol v tomto roku vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V Deň vojnových veteránov, ktorý je zároveň i dňom ukončenia prvej svetovej vojny, si na tomto mieste pripomenuli obete vojnového konfliktu všetky vekové skupiny, zástupcovia ozbrojených síl SR i významní hostia.

V rokoch 2014 – 2018 sa na podnet generálporučíka vo výslužbe Pavla Honzeka rozhodol Klub generálov SR obnoviť miesto posledného odpočinku obetí prvej svetovej vojny. Areál prísne stráženého objektu v Trenčíne – Zábraní, ktorý je verejnosti neprístupný, tak zdobí dôstojný cintorín pripomínajúci padlých hrdinov prvého celosvetového konfliktu.

V tomto roku si pripomíname 101. výročie od ukončenia prvej svetovej vojny a 11. november je i Dňom vojnových veteránov. Svoj hold padlým tak na tomto inak verejnosti neprístupnom cintoríne mohli vzdať okrem pozvaných hostí aj žiaci zo základných škôl či široká verejnosť. Pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „V tento významný deň je potrebné vyjadriť vďaku a poctu všetkým vojnovým veteránom, ktorí bojovali za hodnoty, akými sú sloboda a demokracia. Títo hrdinovia za ne položili to najcennejšie, čo mali – svoj život. Ďakujem Klubu generálov SR aj generálporučíkovi Honzekovi za to, že sa z tohto pietneho miesta stala národná kultúrna pamiatka,“ povedal trenčiansky župan.

Na vojnovom cintoríne našlo miesto svojho posledného odpočinku až 771 vojakovdesiatich krajín sveta. Česť ich pamiatke.

autor: lb
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK