Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Tohtoročná VKT zavedie účastníkov aj do zákutí Považského Inovca a Bielych Karpát

Tohtoročná VKT zavedie účastníkov aj do zákutí Považského Inovca a Bielych Karpát

Aj v pohoriach okresu Nové Mesto nad Váhom sa ukrývajú rôzne malebné zákutia, ktoré môžu účastníci Vrchárskej koruny Trenčianska počas tohtoročnej výzvy spoznávať.

Priamo na hrebeni Považského Inovca, pod vrcholom Jakubovej (906 m. n. m), sa približne 300 metrov od chodníka na rázcestí nachádza artézsky prameň. V roku 1988 ho zachytil Bohumír Hlatký, spolu s priateľmi okolie prameňa očistil a postavil nad ním drevený prístrešok, o ktorý sa pravidelne staral. Po jeho smrti bola studnička na jeho počesť nazvaná Bohušovou, osadili pri nej aj pamätnú tabuľu a turistický smerovník. Bohušov prameň je voľne prístupný pre všetkých turistov, dostanete sa k nemu od parkoviska pri lyžiarskom vleku v obci Kálnica, trasou po hrebeňovke z vrcholu Inovca, a tiež po cyklotrase 043 z Trenčína.

Kúsok od rázcestia pod Ostrým vrchom, pod hrebeňom spomínaného Považského Inovca, turisti objavia aj útulňu Izba. Je vybavená kachľami, sedením a ohniskom, blízko nej tečie prameň, ktorý však zvykne vysychať. Prespať sa dá v podkroví i na prízemí. K útulni vás z hrebeňa privedie červené značenie pre útulne – domček bez podlahy. Priamo z Kálnice k nej vedú približne jedenásť kilometrov dlhé lesné chodníky, vhodné najmä pre nadšencov cyklistiky.

Ďalším vrcholom VKT 2020 je románsky kostolík Haluzice v Bošáckej doline. Postavený bol už v roku 1240, mal i vstupnú vežu, strieľne, zvonicu a obranný val, preto sa historici hádajú, či táto stavba bola kostolom alebo hradiskom. V čase bojov slúžil kostol ako útočisko pre celé okolie, v roku 1299 ho dobyl Matúš Čák Trenčiansky a bohoslužby sa v ňom konali až do začiatku 19. storočia, kedy ho kvôli zlému stavu uzavreli. Odvtedy chátra, z pôvodnej stavby zostalo len torzo a rozpadnuté obvodové múry. Príležitostne sa využíva na bohoslužby, svadobné obrady či koncerty. Ku kostolu vedú dve cesty, jedna začína v Haluziciach, druhá, poľná, v obci Štvrtok. V prípade priaznivého počasia poskytne kopec, na ktorom kostolík stojí, výhľad na Beckovský a Trenčiansky hrad. Pre ešte lepší pohľad stačí vyliezť na priľahlú malú rozhľadňu a v blízkosti sa nachádza aj čarovná Haluzická tiesňava.

Vrchárska koruna Trenčianska zavedie cyklistov a turistov aj do Bielych Karpát, do katastrálneho územia obce Bošáca, časti Zábudišová. Tam sa nachádza Zicháčkova oskoruša. Ide o 350 rokov starý ovocný strom s výškou 20 metrov, šírkou koruny 25 metrov a obvodom kmeňa  440 centimetrov. V roku 2011 získala drevina 3. miesto v súťaži Strom roka, patrí jej aj veľkostné prvenstvo medzi oskorušami. K tomuto unikátu sa dostanete cestou z Bošáce, po dva a pol kilometri v smere Zabudišová, pri druhej zastávke SAD, treba odbočiť vľavo. V roku 2016 sa bratom Struhárovcom z Bošáce – Zábudišovej podarilo zrealizovať a vybudovať náučný chodník po stopách bošáckych ovocných stromov, oskoruša je samozrejme súčasťou tohto chodníka, dlhého dvanásť kilometrov, ťahajúceho sa z obce Haluzice do Novej Bošáce.

Vrcholy  tohtoročnej VKT  vám postupne predstavujeme v tlačových správach.

autor: sg

Fotogaléria

Zicháčkova oskoruša, zdroj: vkt-bike.sk
románsky kostolík Haluzice, zdroj: KOCR Trenčín región, autor: Cagalová
útulňa Izba, zdroj: vkt-bike.sk
Bohušov prameň, zdroj: vkt-bike.sk
románsky kostolík Haluzice, zdroj: vkt-bike.sk
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK