Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Bojnická nemocnica má najmodernejší urgentný príjem v kraji!

V areáli najväčšej župnej nemocnice, hneď vedľa monobloku s operačnými sálami, vyrástla úplne nová budova, a to nie hocijaká. Využívať ju budú pacienti, ktorých do nemocnice privezú posádky záchrannej zdravotnej služby, ale aj samostatne prichádzajúci chorí.

Na starom urgentnom príjme v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach bolo v minulom roku ošetrených viac ako 30 tis. pacientov. Len za prvý polrok tohto roka to bolo ďalších viac ako 16 tis., čo je v priemere 82 pacientov za deň. Nový urgentný príjem bol naprojektovaný tak, aby zvládol aj udalosti s hromadným postihnutím osôb, veľkým pozitívom je tiež RTG pracovisko. S novinkami sa pacienti stretnú aj v čakárni. Kritickí pacienti budú sústredení v červenej časti, žltá časť je určená pre menej naliehavých pacientov a zelená pre pacientov, ktorí môžu na ošetrenie počkať alebo ich ošetria v iných ambulanciách nemocnice. Strategická je aj jeho poloha – umožňuje čo najlepšie prepojenie pavilónu s operačnými sálami a prístupovou cestou do nemocnice. „Veľkou výhodou je rýchle prevzatie pacienta od posádok záchrannej zdravotnej služby a následná triáž. Urgentný príjem bude slúžiť aj ako výučbové pracovisko pre záchranárov, ktorí chýbajú na celom Slovensku. Čo sa týka personálu, ten by mal plynule prejsť zo starého na nový urgent. V prvej polovici októbra bude fungovať v skúšobnej prevádzke, ostrá prevádzka by mala byť spustená v druhej polovici októbra,“ povedal riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Jeden z najmodernejších urgentných príjmov na Slovensku, ktorého súčasťou je okrem recepcie aj 5 ambulancií, sádrovňa, expektačné lôžka, izolačka a jednotka úrazovej starostlivosti aj s podpornými prevádzkami či zelená pochôdzna strecha, bol financovaný čisto zo župného rozpočtu. „Do vybudovania urgentného príjmu kraj investoval viac ako 5,2 mil. eur, pričom stavebná časť presiahla 4 mil. eur a zvyšok tvorilo prvotné vybavenie a RTG prístroj. Od roku 2016 kraj investoval do bojnickej nemocnice z vlastných prostriedkov 22 mil. eur a už teraz pracujeme na ďalších projektoch,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Na mieste bývalej ortopédie sa začne budovať nové ÁRO za ďalšie viac ako 4 mil. eur, aktuálne sa súťaží zhotoviteľ komplexnej rekonštrukcie kuchyne s jedálňou a o prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR sa bude župa uchádzať na vybudovanie nového internistického pavilónu.

autor: lk

Fotogaléria

proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
proces výstavby urgentného príjmu
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK