Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Obyvatelia Trenčianskeho kraja sa previezli vodíkovým vlakom

Prvý osobný vlak na svete poháňaný vodíkovým palivovým článkom, Coradia iLint, začal svoju jazdu po Slovensku na Železničnej stanici v Prievidzi. Na Slovensko prišiel z Českej republiky.

Coradia iLint je vlak s nulovými emisiami, má veľmi nízku hladinu hluku a výfukové plyny sú tvorené len z pary a kondenzovanej vody. Výnimočný je predovšetkým vďaka kombinácii rôznych inovatívnych prvkov, ako sú napríklad čistá premena energie, flexibilné uskladnenie energie v batériách či inteligentné riadenie trakčného výkonu. Je špeciálne navrhnutý na prevádzku na neelektrifikovaných tratiach a umožňuje čistú a udržateľnú prevádzku vlakov. „Vlak je poháňaný vodíkom, čo z neho robí tzv. úplné bezemisné vozidlo. Na svete je cez 70 takýchto vlakov, jazdia v Nemecku a v tomto roku by mali začať jazdiť aj v Taliansku, Francúzsku či Holandsku. Ten, ktorý tu dnes máme je úplne prvý vyrobený vlak tohto druhu. Veľmi som ho chcel priviezť do Českej a Slovenskej republiky, aby ho ľudia mohli vidieť a vyskúšať si,“ priblížil Daniel Kurucz, riaditeľ spoločnosti ALSTOM pre ČR a SR.

Trenčianska župa vidí budúcnosť vo využití vodíka, aj preto sa stala členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska. „Ako Zelená župa sa snažíme o to, aby znižovanie emisnej stopy napredovalo, či už v oblasti dopravy, správy budov, ale aj v ďalších oblastiach, v ktorých je to možné. V tomto máme aj podporu Národnej vodíkovej asociácie, s ktorou spolupracujeme na tom, aby sme vodík mohli využívať najmä v oblasti dopravy,“ povedal Gabriel Vlk, manažér procesu projektového riadenia na Úrade TSK.

autor: mp
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK