Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj
Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu

Prezidentke predstavili svoju víziu zelenšieho regiónu

Hornonitriansky uhoľný región, ktorý prechádza postupnou transformáciou, navštívila hlava štátu Zuzana Čaputová. Počas svojej návštevy sa v sprievode trenčianskeho župana oboznámila s projektmi z regiónu, ktoré majú potenciál urobiť z hornej Nitry lepšie miesto pre život aj eliminovať negatívne vplyvy na životné prostredie.

Na ploche pôvodného odkaliska Elektrární v Novákoch by mala vzniknúť fotovoltická elektráreň. „Vyrásť by tu mal 10 MW solárny park, ktorý bude dodávať elektrickú energiu pre elektrolyzér, z neho sa bude vyrábať vodík,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček a dodal, že aktuálne sú v komunikácii s viacerými potenciálnymi odberateľmi vodíka, vrátane Trenčianskej župy. Tá má zámer využívať vodík vo verejnej osobnej doprave. „Máme pripravený projekt, v rámci ktorého by sme chceli obstarať vodíkové autobusy pre prímestskú autobusovú dopravu na hornej Nitre. Financovať by sme ho chceli cez Fond spravodlivej transformácie,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška a dodal, že župa aktuálne čaká na prvé výzvy.

Trenčiansky samosprávny kraj je v rámci transformácie uhoľného regiónu zapojený v dvoch projektoch – Lepší Trenčiansky krajPodpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra, ktorý je skôr známy ako „projekt rekvalifikácií“. „Čo nám tu chýba, je podpora od vlády SR v rámci tvorby nových pracovných miest. Jedna vec je rekvalifikácia týchto ľudí a druhá je ich uplatnenie na trhu práce,“ upozornil župan s tým, že najväčší úbytok obyvateľov v Trenčianskom kraji je práve na hornej Nitre, a to z dôvodu ich odchodu za prácou do iných častí Slovenska.

Súčasťou programu bola aj návšteva paradajkovej farmy spoločnosti AGRO GTV Nováky, kde využívajú takmer ekologické pestovanie technológiou hydropónie. Priesady sú vysádzané do pestovateľských matracov z minerálnej vaty. Za 12 rokov v skleníkoch dopestovali až 14,7 miliónov kg paradajok. Najväčšia časť produkcie, až 94%, pritom smeruje prostredníctvom odbytového družstva OVOZELA do veľkoobchodných reťazcov a siete predajní na Slovensku.

paradajková farma

autor: lk
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK