Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

V Novom Meste nad Váhom vzdali hold historickým udalostiam i osobnostiam

V priestoroch župného gymnázia boli slávnostne odhalené pamätné tabule brigádnemu generálovi Imrichovi Gablechovi a poručíkovi Adamovi Adamovicovi. Ich životy boli poznačené vojnou, ale aj nevídanou chrabrosťou. Novomešťania sa od dnešného dňa môžu pýšiť aj prekrásnym Májom, ktorý vyrástol priamo v centre.

Obe spomenuté osobnosti boli nielen študentmi župného Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom, ale aj rodákmi z Trenčianskeho kraja. Slávnostného odhalenia tabúľ, ktoré sú osadené v priestoroch školy, sa zúčastnil predseda TSK Jaroslav Baška spolu s podpredsedom TSK Jozefom Trstenským. „Ďakujem za to, že si škola takýmto spôsobom ctí históriu a životy týchto významných absolventov. Boli to ľudia, ktorí chceli urobiť niečo pre slobodu a demokraciu. Ich odkaz, bojovať proti zlu, je dnes odkazom aj pre mladých ľudí,“ povedal trenčiansky župan.

Obaja čelní predstavitelia krajskej samosprávy sa následne vybrali na Námestie Slobody, kde vyrástol Máj – strom niekoľkých významov. V našej kultúre symbolizuje víťazstvo jari nad zimou, ale zároveň aj Sviatok práce, ktorý nesie odkaz robotníkov z 19. storočia.

autor: lb
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK