Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Započúvajte sa do vtáčieho spevu na moste

Už od 4. decembra môžete na starom železničnom moste v Trenčíne zažiť niečo špeciálne vytvorené pre krajské mesto. Spúšťa sa umelecko-vzdelávací projekt Zvukový atlas mosta - Mestský sprievodca snívaním o jari, ktorý priblíži prirodzené prírodné prostredie trenčianskych brehov Váhu. Zvuková intervencia, vďaka ktorej na moste zaznie vtáčí spev, bude trvať až do začiatku hniezdnej sezóny, teda približne do marca.  

Zvukovú intervenciu na moste otvorí v nedeľu 4.decembra o 15.00 h krátka popularizačná prednáška ornitológa Radovana Jambora. Autori projektu Eva Vozárová a Fero Király pripravili pre Trenčín 2026 jednoduchý koncept v snahe priviesť ľudí k spoznávaniu sveta prostredníctvom jeho zvukov. Zamýšľajú sa nad tým, ako človek zvukovo mení krajinu: „Staviame mestá, cesty, železnice, mosty. Vnímame pri tom, ako meníme zvuk krajiny? Čomu tým vystavujeme iné živé tvory, s ktorými tieto miesta zdieľame? Ako by znelo územie Trenčína, keby tu nikdy nežil človek? Myslíte si, že by tu bolo ticho?“ pýtajú sa.  

„Podľa ornitológov sa v období rokov 2009 až 2019 na území Trenčína vyskytovalo 187 vtáčích druhov. Hoci to znie ako veľké číslo, je to o 21 druhov menej ako 10 rokov predtým,“ vysvetľuje Fero Király a dodáva: „My ľudia však máme jednu pozoruhodnú vlastnosť. Ak niečo bližšie spoznáme, meníme k tomu svoj postoj, a tak vzniká vzťah. To, čo je nám známe a blízke, začíname považovať za prirodzenú súčasť nášho života.“ 

Prostredníctvom zvukovej intervencie nás autori pozývajú zoznámiť sa s vtáčími susedmi, ktorí sa začnú ozývať na začiatku jari.

Viac sa dozviete na www.trencin2026/most. Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj. Partnerom Trenčín 2026 je Európska únia. 

Zdroj: Trenčín 2026

autor: lb

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK