Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Projekt finančného vzdelávania seniorov odštartoval pilotne v Trenčianskom kraji

Pod záštitou Národnej banky Slovenska a Trenčianskeho samosprávneho kraja sa v priestoroch župného úradu uskutočnilo školenie seniorov v oblasti financií. Pilotný projekt s názvom 5peňazí realizuje NBS v spolupráci s najväčšími združeniami seniorov na Slovensku – Jednotou dôchodcov Slovenska, Združením kresťanských seniorov Slovenska a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.

V súčasnej dobe, kedy sa hovorí o potravinových púšťach a rušení pobočiek Slovenskej pošty, je nereálne, aby v každej obci na Slovensku bola banka. Je preto prirodzené, že nie všetci majú svoje peniaze uložené na bankových účtoch a nie každý senior má možnosť si svoje úspory bezplatne vložiť, prípadne vybrať z banky. Projekt 5peňazí má vytvoriť efektívny systém ochrany ľudí, ktorí sa rozhodnú mať svoje finančné úspory uložené doma. „Seniori sú najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva. Teší nás, že NBS prichádza s projektom, ktorý má pomôcť všetkým seniorom na Slovensku zorientovať sa vo vlastných financiách či predchádzať ich okrádaniu rôznymi pochybnými ľuďmi,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.

V rámci unikátneho projektu sa prvých 30 seniorov dozvedelo, ako vzťah k peniazom ovplyvňuje naše finančné správanie, ako byť obozretným spotrebiteľom, ako sa brániť pred finančnými podvodmi a ako svoje vedomosti odovzdať rovesníkom vo svojom okolí. „Projekt 5peňazí je jedinečný a inovatívny projekt, ktorý sa venuje finančnému vzdelávaniu obyvateľstva. Pracujeme na vzdelávaní nielen seniorov, ale aj žiakov, študentov a dospelých ľudí. V rámci projektu chceme pozvať seniorov, aby sa stali našimi ambasádormi. To, čo ich my naučíme, posunú medzi svojich priateľov a pomôžu tak predísť podvodom, ktoré sú na senioroch páchané,“ povedala Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka Úseku dohľadu a ochrany finančných spotrebiteľov NBS.

Išlo o prvé z troch školení skupiny seniorov v rámci pilotného programu v Trenčianskom kraji. Ak sa projekt osvedčí, rovnakým spôsobom budú postupne vyškolení seniori vo všetkých krajoch na Slovensku.

Viac o projekte sa dozviete v priloženom videu z tlačového brífingu.

autor: mp

Fotogaléria

Zdroj: Peter Čačko
Foto-5848
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko
Zdroj: Peter Čačko

Súvisiace video

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK