Okrem kvalitného vzdelávania podporujú stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja svojich žiakov aj v oblasti udržiavania duševného zdravia. Dôkazom toho je študent Strednej zdravotníckej školy v Prievidzi, ktorý sa vďaka svojej mimoškolskej činnosti stal tohtoročným laureátom iniciatívy Férový čin roka.
Tretiak Matúš, navštevujúci odbor praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole v Prievidzi, bol na ocenenie Férový čin roka nominovaný za svoj výnimočný projekt s názvom Dúšik. Ten vytvoril ako reakciu na potrebu prevencie šikany a podpory duševného zdravia medzi mladými ľuďmi. V rámci projektu zorganizoval sériu besied a aktivít pre žiakov základných a stredných škôl v okrese Prievidza, kde sa otvorene diskutovalo o náročných témach ako sú šikana, osamelosť či problémy vo vzťahoch v triedach. „Impulzom boli moje vlastné skúsenosti zo školského prostredia. Videl som, že mnohí žiaci čelia rôznym formám šikany a často sa s tým nevedia vyrovnať. Chcel som vytvoriť priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a pochopene,” vysvetlil študent a dodal, že je presvedčený o nevyhnutnosti prevencie a vzdelávania v oblasti duševného zdravia. Tieto jeho aktivity mu okrem dobrého pocitu z nezištnej pomoci druhým otvorili dvere k tomu, aby sa stal jedným z dvoch tohtoročných laureátov ocenenia Férový čin roka. Už len samotná nominácia však bola pre Matúša veľkým povzbudením a potvrdením, že aj malé iniciatívy dokážu priniesť skutočnú zmenu. „Motivuje ma to pokračovať v podobnej činnosti, ešte viac sa venovať práci s mládežou a podporovať ich v tom, aby si navzájom viac dôverovali a pomáhali si. Táto nominácia mi zároveň ukázala, že keď robíme veci srdcom a úprimne, ľudia to vnímajú,” doplnil študent Matúš.
Podľa Viery Beňovej, riaditeľky Strednej zdravotníckej školy v Prievidzi, si Matúš vybral správny smer stredoškolského vzdelávania a tzv. pomáhajúce profesie sú jeho skutočným životným poslaním. „Svojimi aktivitami ukazuje, že "pomáhanie" má v srdci, že tým žije, že nie je nevšímavý a ľahostajný k problémom mladých ľudí okolo seba. V tomto, v tej "neľahostajnosti", môže byť vzorom a inšpiráciou pre našich žiakov, ale aj nás dospelých,” podčiarkla riaditeľka školy. Aj takáto forma ocenenia pripomína význam angažovanosti mladých ľudí v nie príliš populárnych, no o to viac dôležitých témach.
Zdroj: Stredná zdravotnícka škola v Prievidzi