Začiatkom mesiaca (4. júna) boli opätovne spustené práce na výstavbe úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Trenčínom a Dubnicou nad Váhom. Na jeho výstavbu získala župa financie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Celková výška investície predstavuje 8,5 mil. eur, z ktorých 1,8 mil. eur ide zo župného rozpočtu.
Práce na viac ako 13 kilometrovom úseku cyklotrasy sú opäť v plnom prúde. „Dnešným dňom sú ukončené práce na realizácii oporného gabiónového múru, ktoré prešli kompletnou zmenou zakladania, sú tam navŕtane pilóty, idú sa budovať podkladné betóny a stužujúce prahy,“ uviedol Milan Potok, vedúci výrobného strediska a hlavný stavbyvedúci. Hotový je úsek od Riviery po Lodenicu, kde sa budú rekonštruovať už len povrchové kryty. „Čaká nás otvoriť úsek v rámci Sihote, tu už je vybudovaný oporný múr. Aktuálne prebiehajú práce za Sihoťou smerom na Trenčiansku Teplú, kde sú zrealizované múry aj ložná asfaltová vrstva. Momentálne pokračujeme asfaltovaním pri enkláve a postupujeme smerom do Trenčína,“ doplnil.
Viacerí Trenčania si všimli neštandardné zakrivenie telesa cyklotrasy, na ktoré sme sa počas kontrolného dňa spýtali stavebného dozora. „Zhotoviteľ stavbu realizuje podľa schválenej a platnej projektovej dokumentácie. Pri výstavbe oporného múru bolo opakovane riešené jeho vytýčenie, tzn. od pilót, cez podkladový betón až po samotný základ. Nie je možné, aby došlo k nejakej chybe, prípadne odchýlke, nakoľko vytýčenie bolo viackrát počas realizácie overované,“ povedal Marcel Fábry. Zároveň zdôraznil, že projekt vychádza z podmienok, ktoré boli stanovené pri jeho príprave – z geodetického zamerania prietočného profilu vodného toku Teplička aj požiadaviek Slovenského vodohospodárskeho podniku. „A to najmä so zreteľom na fakt, že v minulosti opakovane dochádzalo k vybreženiu Tepličky na začiatku Trenčína, zatopeniu okolitej ornej pôdy či ohrozeniu súkromného majetku. Projekt bol preto navrhnutý tak, aby jeho realizáciou nedošlo k zhoršeniu situácie s vybrežovaním. Vedenie cyklotrasy kopíruje meander stanovený v hydrotechnickom posudku v rámci hydortechnických pomerov samotnej stavby,“ vysvetlil stavebný dozor.
Zrealizovaním tohto úseku sa cyklistom otvoria nové možnosti. „Keď sa dorobí tento úsek, spojí sa s ním aj cyklotrasa, ktorá ide do Nemšovej popod Skalku. Vznikne tak jeden nádherný okruh pre cyklistov a pre ľudí, ktorí majú radi pohyb a športovanie,“ povedal župan. „Veľmi krásna časť tejto cyklotrasy je aj tzv. enkláva, ktorá je v katastri Trenčianskej Teplej. Som rád, že práve na tomto mieste bude jediné odpočívadlo na celej dĺžke trasy,“ doplnil. Okrem odpočívadla s kompletných mobiliárom bude na cyklotrase osadený aj automatický sčítač cyklistov.