Župný Domov sociálnych služieb Adamovské Kochanovce už čoskoro zmení spôsob poskytovania sociálnych služieb a starostlivosti o svojich klientov. Nevyhovujúci objekt kaštieľa v Adamovských Kochanovciach nahradí komunitné bývanie v štyroch bezbariérových dvojdomčekoch, pribudne tiež moderné rehabilitačné stredisko. Ide o projekt za približne 8,7 mil. eur.
Projekt deinštitucionalizácie DSS Adamovské Kochanovce patrí medzi najvýznamnejšie aktivity kraja v sociálnej oblasti, a to nielen z hľadiska objemu financií, ale aj zmeny v prístupe k poskytovaniu sociálnych služieb. Jeho cieľom je vybudovanie nízkokapacitných zariadení rodinného typu v štyroch lokalitách kraja, a to v Trenčíne, Chocholnej-Velčiciach, Adamovských Kochanovciach a Mníchovej Lehote. Tie nahradia aktuálne využívané veľkokapacitné zariadenie, barokový kaštieľ z polovice 18. storočia. Nízkokapacitnými, bezbariérovými domčekmi, zasadenými priamo do komunity, budú poskytované sociálne služby modernejšie a umožnia klientom žiť samostatne. Projekt je koncipovaný tak, že na každom zo štyroch pozemkov budú dve bytové jednotky, poskytujúce domov pre 12 klientov, celkovo sa tak vytvorí priestor pre 48 klientov, ktorí budú domčeky využívať celoročnou pobytovou formou. Súčasťou projektu deinštitucionalizácie DSS Adamovské Kochanovce je aj prestavba bývalého internátu Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne na Centrum denných aktivít, kde bude poskytovaná služba v rehabilitačnom stredisku ambulantnou formou pre 30 klientov. „Miesta poskytovania, teda domčeky v Adamovských Kochanovciach, Chocholnej-Velčiciach a v Trenčíne, ale aj Centrum denných aktivít, sú už oficiálne registrované ako nové miesta poskytovania sociálnej služby. Po ukončení registrácie aj posledného domčeka v Mníchovej Lehote, budeme môcť pristúpiť k presťahovaniu pôvodného zariadenia do týchto nových príbytkov,” povedal župan Jaroslav Baška a doplnil, že ide o projekt v celkovej výške približne 8,7 mil. eur.
Poslednou realizovanou stavbou bol práve domček s dvomi bytovými jednotkami v Mníchovej Lehote, kde počas apríla prebiehali dokončovacie práce a terénne úpravy vrátane spevnených plôch a oplotenia. „Čakáme na skolaudovanie tejto stavby. Následne sa aj do posledného objektu doplní nábytok a interiérové vybavenie. Po dokončení bude toto zariadenie zaregistrované v registri sociálnych služieb, podobne ako tie predchádzajúce,” vysvetlil trenčiansky župan. Stavba bola oproti iným v omeškaní. „Počas výstavby sa vyskytli veľké problémy, ktoré sme museli vyriešiť. Ak by sme tieto problémy neboli mali, už dávno by bola stavba hotová,” povedal zástupca zhotoviteľa Pavel Ďurdina. Išlo najmä o problém so spodnou vodou, zdržanie vzniklo pri procese odsúhlasenia riešenia zakladania stavby. Samotná investícia do domčeka v Mníchovej Lehote je vo výške viac ako 1,7 mil. eur, z čoho takmer 1,2 mil. eur pokryjú zdroje získané z Plánu obnovy a odolnosti SR a zvyšok zaplatí župa zo svojho rozpočtu.