Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Po 200 rokoch študenti vrátili Ľudovíta Štúra do centra Trenčína

Dvojsté výročie narodenia Ľudovíta Štúra si v trenčianskej knižnici pripomenuli zážitkovou formou. V stredu, 24. júna 2015, sa študenti na jeho éru pozreli dnešnými očami cez tematické divadelné predstavenie. Kulisy hľadali aj v teréne.

Projekt „200 rokov po Štúrovi“, ktorý Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, vypracovala k Roku Ľudovíta Štúra, je určený pre širokú verejnosť. Zahŕňa prednášku, výstavu či populárno-náučné prehliadky trenčianskych lokalít, súvisiacich s osobnosťou a životom národného buditeľa. Ako povedala koordinátorka projektu Lenka Mikušíková, spojením audiovizuálnych prvkov s dramatizáciou a prehliadkou vybraných lokalít mesta chce knižnica sprostredkovať odkaz Ľudovíta Štúra súčasným generáciám.

Počas prvej púte po stopách rodiny Štúrovcov pod hradom Matúša Čáka sa študenti zastavili na dnešnom Štúrovom námestí. Pravdepodobne práve na tomto mieste v Trenčíne Ľudovít Štúr na verejnom vystúpení rečnil o právach svojich krajanov. Účastníci sa tiež dozvedeli, kde býval jeho synovec Karol Štúr – zakladateľ Trenčianskych novín a zastavili sa aj pri Dome armády, kde pôvodne stála evanjelická škola, na ktorej študoval a neskôr učil Štúrov otec.

Devízou projektu je divadelné predstavenie „Štúr mojimi očami“ v réžii žiakov Základnej umeleckej školy Karola Pádivého v Trenčíne. Pásmo zachytáva širší kontext Štúrovho ideového smerovania. „Študenti si scenár napísali sami, na základe naštudovaných kníh. Štúrove reči na Uhorskom sneme i básne v češtine boli pre nich ťažkým orieškom, na hodinách prednesu sme im venovali mimoriadnu pozornosť. Snažili sme sa poskytnúť mladým divákom pohľad ich rovesníkov, ktorý je často až recesistický, avšak nijako neznižuje hodnotu osobnosti Ľudovíta Štúra,“ priblížila zodpovedná pedagogička Zuzana Mišáková. Podľa jej slov sa mladí herci počas nácvikov poriadne zabavili a aj preto sú im dnes štúrovci oveľa bližší ako pred pár mesiacmi.

Okrem Trenčianskeho samosprávneho kraja projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a Mesto Trenčín. Na odbornej časti prípravy participovali Trenčianske múzeum a Štátny archív v Bratislave, pobočka Trenčín. Podujatie plánujú v knižnici reprízovať do konca roka 2015. V prípade záujmu si treba termín vopred dohodnúť. Kontakty sú dostupné na webe knižnice: www.vkmr.sk

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK