Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Trenčiansky kraj inšpiráciou, projekt predného brzdového svetla smeruje do Talianska

V priestoroch župného úradu v Trenčíne predstavili prvé výsledky výskumu využívania predného brzdového svetla na území Trenčianskeho a Žilinského kraja. Zároveň bol ohlásený termín spustenia tohto inovatívneho projektu v Taliansku.

Trenčianska župa je krajom, ktorý je známy svojou transparentnosťou, pozitívnym vzťahom k zeleným témam a podpore inovatívnych projektov. V mnohých oblastiach je župa priekopníkom a ide príkladom aj ďalším regiónom či samosprávam. Výnimkou nie je ani projekt predného brzdového svetla. „Uplynulo pol roka od predstavenia predného brzdového svetla na župe. Teší nás, že projekt funguje, čo potvrdzujú aj čísla. K dnešnému dňu má TSK do projektu zapojených viac ako 440 automobilov, z toho značnú časť tvoria autobusy SAD Trenčín a SAD Prievidza, približne 100 automobilov Správy ciest TSK či dve autá župného úradu,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že župa chce byť takýmto spôsobom nápomocná k zvýšeniu bezpečnosti na cestách. „Skúsenosti s predným brzdovým svetlom sú zatiaľ veľmi pozitívne. Osobne som dohliadal na prvú časť výskumu, ktorý sa uskutočnil najmä na cestách v Trenčianskom kraji. Výsledky hovoria, že až viac ako 90% vodičov vedelo, čo predné brzdové svetlo je, a viac ako tri štvrtiny vodičov malo naň pozitívny názor. Dopytovaní boli najmä profesionálni vodiči,“ priblížil Kristián Čulík z Katedry cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity.

Terénna štúdia na Slovensku potrvá do konca septembra, a presne v tom istom mesiaci odštartuje v Taliansku. „Na Slovensko sme prišli s tým, aby sme získali informácie a skúsenosti, ktoré nám pomôžu tento projekt implementovať v Taliansku. Región, v ktorom chceme predné brzdové svetlo testovať, má mnoho podobností s Trenčianskym krajom. V súčasnosti sme v štádiu budovania kontaktov so všetkými zainteresovanými stranami, ako sú firmy, štát a podobne,“ doplnil Gianadrea Eroli, projektový manažér projektu predného brzdového sveta, ktorý sa spustí v talianskom meste Ancona.

Výsledky  terénneho testovania chce Žilinská univerzita prezentovať v novembri tohto roka. Nositeľom projektu je spoločnosť Lumaco Innovations, ktorá je zároveň majiteľom európskeho patentu na predné brzdové svetlo.

autor: mp

Fotogaléria

Archívne foto TSK.
Archívne foto TSK.
Archívne foto TSK.
Archívne foto TSK.
Archívne foto TSK.
Archívne foto TSK.

Súvisiace video

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK