Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Iniciatíva 9. máj v Trenčianskom samosprávnom kraji - svedectvo ambasádorov z Európskej komisie

Dvaja vyslanci Európskej komisie Nathalie Charbonneau a Gonçalo Leitao sa zúčastnili podujatí, ktoré pripravilo 15 stredných škôl z Trenčianskeho kraja v rámci iniciatívy „9. máj – Deň Európy“.

Kto sú a v čom spočíva ich práca v Európskej komisii?
Nathalie Charbonneau: Je informačná a komunikačná pracovníčka na DG ECHO – Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc Európskej komisie.
Gonçalo Leitao:  Pôvodom z Portugalska, pracuje v Európskej komisii na Úrade pre spoluprácu ako projektový manažér programov týkajúcich sa podpory ekonomiky, obchodu a súkromného sektora v krajinách africko-karibsko-pacifickej oblasti.

Aký je cieľ Iniciatívy 9. máj a ako sa do nej zapojili stredné školy z Trenčianskeho kraja? Aké sú Vaše dojmy a skúsenosti?
NCH:  Cieľom Iniciatívy 9. máj je zvýšiť povedomie európskej mládeže o externej pomoci a rozvojovej spolupráci Európskej únie prostredníctvom debát a diskusií o európskych otázkach.
GL: V prvom rade by som chcel poďakovať regionálnej samospráve, mestu Prievidza a školám za zapojenie sa do Iniciatívy a zorganizovanie viacerých podujatí. Návšteva Vášho regiónu, mesta Prievidza ako aj historických pamiatok v okolí bola pre mňa nezabudnuteľnou skúsenosťou.
Iniciatíva 9. máj na školách má za cieľ zvýšiť povedomie mladých ľudí o tom, čo je Európska únia a aké aktivity vyvýja na pomoc krajinám po celom svete. Pre mňa osobne bola iniciatíva príležitosťou oslavovať Európu. A aký je lepší spôsob oslavy ako obklopený lídrami zajtrajška?
Bolo pre mňa veľmi dôležité ukázať, že sme skutočne všetci Európania a Európa je a vždy bude tým, čím chceme, aby bola.

Ako hodnotíte úroveň našich študentov pokiaľ ide o ich vedomosti z oblasti európskych záležitostí a obzvlášť z oblasti zahraničnej politiky EÚ?
NCH: Bola som veľmi milo prekvapená motiváciou študentov a tým ako usilovne pracovali počas workshopov o EÚ, kde prezentovali svoje vedomosti prostredníctvom sofistikovaných powerpointových prezentácií, ale aj kultúrnym programom, ktorí pre nás pripravili vo forme folklórnych tancov.
GL: Bol som dojatý tým, čo som videl a počul počas stretnutí so študentami stredných škôl z okolia Prievidze a tým, čo vedia o Európskej únii a jej prínose. Prostredníctvom komunitárnych programov mali už niektorí študenti možnosť získať odborné skúsenosti z krajín ako Španielsko a Rakúsko. Je veľmi dôležité vyjadriť svoj názor na témy ako rozšírenie Európy alebo práva detí a stať sa účastníkmi budovania Európy. 

Stretli ste sa počas Vášej návštevy Trenčianskeho kraja aj s predstaviteľmi miestnej a regionálnej samosprávy?
NCH: Mala som to šťastie stretnúť sa s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavlom Sedláčkom a podpredsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jozefom Božikom. Trenčiansky samosprávny kraj mi rovnako poskytol sprievodcu a tlmočníka a môžem Vám povedať, bolo to veľmi milé a užitočné.
GL: Mal som to potešenie stretnúť sa s predsedom TSK a jeho blízkymi spolupracovníkmi rovnako ako aj s primátorom mesta Prievidza. Bolo veľmi príjemné zistiť, že Pavol Sedláček navštívil a pozná moju rodnú krajinu Portugalsko. S Jánom Bodnárom sme mali zaujímavú diskusiu o meste Prievidza a výzvach, ktoré mesto čakajú v budúcnosti.

Ako by ste na záver zhrnuli Vašu misiu v Trenčianskom kraji? Aký je Váš odkaz pre školy, ktoré sa zúčastnili Iniciatívy a pre orgány miestnej a regionálnej samosprávy?
NCH: Celkovo som presvedčená, že to bol úspech nielen počtom zúčasnených škol (9 z okolia Trenčína a 6 z okolia Prievidze), ale aj vďaka entuziazmu študentov. Je to dôkazom toho, že Iniciatíva splnila svoj cieľ – vzdelávanie mládeže, našej budúcnosti. Vždy je zaujímavé poznať, akú má európska mládež predstavu o Európe. Odkážte im prosím, že základy boli položené a oni na nich musia budovať svoju budúcnosť.
Pokiaľ ide o spoluprácu a humanitárnu pomoc, môj odkaz je jednoduchý: EÚ je najväčším donátorom na svete. Fondy Európskej komisie pomáhajú obetiam prírodných katastrof alebo človekom zavinených kríz vo viac ako 60 krajinách. V roku 2006 bolo na tieto účely vynaložených 671 miliónov eur. Slováci ako európski občania sú aktívni pri uplatňovaní európskej solidarity prostredníctvom konkrétnych činov.
GL: Moja misia bola úspešná: oslávil som Európu spoločne zo študentami z Prievidze a okolia. Môj odkaz: Európa je vybudovaná a založená na mieri a ekonomickom rozvoji. Tento kontinent má obrovskú vojnovú históriu a každý deň prežitý v mieri je ďalším úspechom, ktorý sme dosiahli. Som Portugalec, ktorý je hrdý na to, že je Európanom.

Rozhovor pripravila: Beata Balková, zástupkyňa TSK v Bruseli

Viac informácií na:
Europe Aid
Press Cuttings
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK