Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Iniciatívy elektronického zdravotníctva (eHealth) na podporu lekárskej starostlivosti počas cestovania a pobytu v zahraničí

Dňa 2. júla 2008 Európska komisia (EK) spustila dve iniciatívy na zlepšenie bezpečnosti a kvality starostlivosti o ľudí požadujúcich lekársku starostlivosť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí:

  • Odporúčanie o cezhraničnej interoperabilite systémov elektronických zdravotných záznamov (EHR)
  • Projekt SOS (Moderné otvorené služby – Smart Open Services)
Cieľom odporúčania je poskytnúť členským štátom základné princípy a usmernenia, ktorými sa zabezpečí, aby lekári získali prístup k dôležitým informáciám o pacientoch, ktorých ošetrujú, bez ohľadu na to, kde v Európe sa tieto informácie nachádzajú. Projekt SOS, ktorý spolufinancuje Európska komisia, podporuje 12 členských štátov a ich priemyselné subjekty s cieľom preukázať výhody takejto interoperability. Lekárskemu personálu umožní prístup ku konkrétnym zdravotným údajom ako sú lieky, ktoré pacienti z iných krajín EÚ v tom čase užívajú. V naliehavých prípadoch by zdieľanie zdravotných údajov mohlo mnohým pacientom zachrániť život.

Počas nadchádzajúcich 3 rokov bude na projekt SOS určených vyše 22 miliónov EUR, z toho 11 miliónov EUR budú prostriedky z programu Európskej komisie pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP). Projekt SOS je prvým krokom na ceste pri hľadaní riešenia problémov, s ktorými sa stretávajú doktori pri lekárskom ošetrení pacientov, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Medzi tieto problémy patrí poskytnutie dôležitých liekov, ktoré pacient stratil, informovanie lekárov hovoriacich cudzím jazykom o svojom zdravotnom stave, diagnostika ochorenia a predpísanie vhodných liekov napriek obmedzeným znalostiam o pacientovi. Niektoré členské štáty už zaviedli elektronické zdravotné záznamy, no mnohé tieto systémy ešte nedokážu navzájom komunikovať.

Cieľom nového projektu je snaha zabezpečiť kompatibilitu elektronických zdravotných informácií bez ohľadu na jazyk alebo technickú náročnosť a bez nutnosti zaviesť v celej Európe jednotný systém. Vďaka tomu bude mať zdravotnícky personál elektronický prístup k údajom o pacientovi z inej krajiny vo vlastnom jazyku aj napriek používaniu rôznych techník a systémov. Okrem toho získajú lekárne možnosť elektronicky spracovávať predpisy z iných členských štátov, aby pacienti, ktorí cestujú v rámci EÚ, mohli získať tie správne lieky, ktoré nevyhnutne potrebujú.

Projekt SOS vychádza z národných iniciatív a priamo sa ho zúčastňuje Rakúsko, Česká republika, Nemecko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Španielsko, Slovensko, Švédsko a Spojené kráľovstvo. Elektronické záznamy budú výlučne dobrovoľné a k ich vytvoreniu dôjde len na pacientovu žiadosť, pričom sa bude rešpektovať jeho právo na súkromie. Zatiaľ sa nedohodlo, aké informácie budú uvedené v týchto zdravotných záznamoch, no bude k nim patriť súhrn základných údajov, ako napríklad krvná skupina, známe alergie, zdravotný stav a podrobnosti o liekoch, ktoré pacient prípadne užíva.

Odporúčanie týkajúce sa cezhraničnej interoperability systémov elektronických zdravotných záznamov (EHR) je prvým dokumentom Spoločenstva, ktorý sa komplexne zaoberá krokmi, ktoré by mali členské štáty podniknúť na vytvorenie systému elektronických zdravotných záznamov zlučiteľného so systémami v iných členských štátoch. Hlavným cieľom je kedykoľvek umožniť pacientom prístup k ich dôležitým informáciám uchovávaným kdekoľvek v systémoch elektronických zdravotných záznamov. V projekte SOS sa toto odporúčanie preverí a aktualizuje prínosom ďalších skúseností a konkrétnych získaných znalostí.

Tieto iniciatívy elektronického zdravotníctva sú súčasťou obnovenej sociálnej agendy (IP/08/1070).

Súvislosti:

Cieľom rámcového programu EÚ pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP) je podporiť konkurencieschopnosť európskych podnikov. V rámci CIP sa program podpory politiky v oblasti IKT zameria na stimuláciu inovácií a konkurencieschopnosti prostredníctvom širšieho zavádzania informačných a komunikačných technológií a ich optimálneho využívania občanmi, podnikmi a vládami a práve to podporuje projekt SOS.

Projekt SOS je zaradený medzi rozsiahle pilotné projekty: vznikol z iniciatívy zúčastnených krajín a sústredí sa na umožňovanie cezhraničného poskytovania služieb IKT, ktoré už fungujú na vnútroštátnej, regionálnej či miestnej úrovni. Rozsiahle pilotné projekty tieto služby rozvíjajú s cieľom nájsť spoločné špecifikácie, ktoré sa dajú ďalej rozvíjať aby sa mohlo dospieť k širšej dohode. To umožní vzájomnú komunikáciu a spoluprácu rôznych vnútroštátnych systémov tak, aby občania a podniky mohli využívať všetky výhody jednotného trhu.

Výsledky, ktoré sa dosiahnu v rámci tohto projektu v oblasti elektronického zdravotníctva, preskúma širšia zdravotnícka verejnosť prostredníctvom siete CALLIOPE (Call for Interoperable eHealth services in Europe – Iniciatíva za interoperabilné služby elektronického zdravotníctva v Európe), aby sa ho mohli zúčastniť aj iné členské štáty.

Viac informácií:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/health/policy/index_en.htm

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=4113

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK