Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Novomestskí „priemyslováci“ v „Cooler World“ - za polárnym kruhom

Desať žiakov a sedem učiteľov zo Strednej odbornej školy, Bzinská 11, Nové Mesto nad Váhom sa v dňoch 18. – 23. 3. 2012 zúčastnilo partnerského stretnutia účastníkov projektu „Cooler World“ v Laponsku. Stredná odborná škola LAO (Lapin ammattiopisto) ako koordinátor projektu Programu celoživotného vzdelávania – v rámci jeho podprogramu Comenius – hostila spolutvorcov počítačovej eko-hry, digitálneho informačného balíka a šesťjazyčného mini-slovníka udržateľného rozvoja vo fínskom meste Rovaniemi. Záverečného stretnutia sa zúčastnilo vyše 120 žiakov a učiteľov z partnerských stredných odborných škôl z Fínska (z Rovaniemi a Oulu), Nemecka (z Kolína nad Rýnom a Mönchengladbachu), Talianska (z Grottaglie a Crispiana), francúzskeho Martiniku (z Le Marin) a Slovenska (z Nového Mesta nad Váhom).

Cieľom projektu „Cooler World“ je zvyšovať povedomie spoločnosti o trvalo udržateľnom rozvoji. Zámerom projektu je zlepšiť integráciu udržateľnosti vo výrobe potravín, v poľnohospodárstve, v cestovnom ruchu, v podnikaní a správe, v strojárstve a elektrotechnike, v oblasti spotreby a zdravia do odborného vzdelávania, a to výchovou a vzdelávaním odborníkov, ktorí uprednostňujú dlhodobú udržateľnosť svojich rozhodnutí a svojho konania vo výrobe a v každodennom živote. Projekt podporuje aktívne ekologické občianstvo, zlepšuje vedomosti a postoje súvisiace s trvalo udržateľným správaním sa žiakov, učiteľov, majstrov odborného výcviku, ako i odborníkov z praxe. Prináša európsky rozmer do učebných osnov škôl, zvyšuje kultúrne povedomie, zlepšuje zručnosti vo využívaní informačných a komunikačných technológií, v používaní angličtiny ako medzinárodného dorozumievacieho jazyka a rozvíja prierezové témy vo vzdelávaní. Podporuje a motivuje učenie sa žiakov najmä prostredníctvom ekologickej vzdelávacej hry.

V bydlisku Santa Clausa, v ktorom sa Vianocami žije väčšinu roka, účastníci zažili veľa nového a veľmi príjemného. Navštívili múzeum Arktikum, v ktorom spoznávali históriu a kultúru Laponska od praveku až do sedemdesiatych rokov minulého storočia; mali možnosť vidieť polárnu žiaru; pochutili si na domácich delikatesách z lososa i losa, jedli domáce špeciality ako v reštauráciách, tak i v školskej jedálni, no i priamo v lone prírody – na stoloch vytvorených zo snehu a ľadu. Navštívili tiež typickú sobiu farmu, stretli sa s tradičnou ľudovou kultúrou – Laponci v národných krojoch im porozprávali o svojom odvekom spôsobe života. Vozili sa na saniach so sobím záprahom, jazdili na snežných skútroch, rybárčili na zamrznutom jazere, lyžovali sa na špeciálnych fínskych lyžiach. V tejto severskej krajine si - podľa názoru domácich – užili najkrajšie obdobie, plné snehu a slnka zároveň. No najmä – stretávali sa s vľúdnymi, príjemnými, ochotnými, pokornými, pracovitými, pohostinnými a priateľskými ľuďmi, ktorí si vážia a milujú prírodu, sú hrdí a pyšní na svoju krajinu.

Tí, ktorí mali to šťastie zúčastniť sa tohto výnimočného podujatia, by takýto jedinečný zážitok určite dopriali všetkým učiteľom a žiakom z celého Slovenska. Nadobudli totiž presvedčenie, že takéto skúsenosti robia náš svet lepším.

Fotogaléria

Na sobej farme
Snezne skutre
Group rovaniemi highres
Netradičné zážitky
Na polarnom kruhu
Obed po laponsky
U santa
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK