Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Novozvolení poslanci TSK na prvej pracovnej ceste v Bruseli

V dňoch 24. - 26. februára 2010 sa uskutočnila prvá zahraničná pracovná cesta troch novozvolených poslancov regionálneho zastupiteľstva. Milan Panáček, podpredseda TSK, spolu s Dušanom Bublavým a Karolom Janasom absolvovali informačnú návštevu inštitúcií EÚ v Bruseli, ktorú pre novozvolených predstaviteľov regionálnych samospráv z celého Slovenska pripravila Európska komisia. Cieľom informačnej návštevy bolo priblížiť poslancom fungovanie inštitúcií EÚ a oboznámiť sa s činnosťou Zastúpenia TSK v Bruseli.

Návšteva Domu slovenských regiónov, spoločného zastúpenia samosprávnych krajov bola prvým bodom pracovného programu. Beata Balková, zástupkyňa TSK v Bruseli, informovala regionálnych poslancov o význame a poslaní Zastúpenia TSK v hlavnom meste EÚ, kde pôsobí viac ako 300 regionálnych a miestnych zastúpení z celej Európy.

S novým podpredsedom Európskej komisie - Marošom Šefčovičom, ktorý je zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti, diskutovali trenčianski regionálni poslanci o aktuálnej situácií v Grécku a opatreniach, ktoré EÚ nedávno odporučila na zníženie rozpočtového deficitu. Poslanci sa tiež zaujímali o zastúpenie slovenských pracovníkov v inštitúciách EÚ a pripravované reformy v oblasti personálnej politiky. M. Šefčovič informoval poslancov o aktuálnej téme z agendy Komisie - o príprave budúcej stratégie EÚ do roku 2020 a diskusiách, ktoré budú prebiehať na túto tému v nasledujúcich mesiacoch medzi Komisiou, Parlamentom a členskými štátmi.

O fungovaní a význame Výboru regiónov, poradného orgánu európskych inštitúcií, ktorý predstavuje hlas miestnej a regionálnej samosprávy, hovorili poslanci TSK s Borisom Essenderom, pracovníkom kabinetu generálneho tajomníka. Vo Výbore regiónov pôsobí 344 volených predstaviteľov miestnej a regionálnej samosprávy z členských krajín EÚ, pričom slovenskú národnú delegáciu tvorí 9 členov. Predseda TSK sa v januári 2010 stal riadnym členom Výboru regiónov.

V rámci pracovného programu sa poslanci TSK stretli s Annou Záborskou, členkou Európskeho parlamentu, ktorá pochádza z nášho kraja (jediná z 13 slovenských europoslancov). A. Záborská, ktorá je o. i. členkou parlamentného Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť diskutovala s poslancami Zastupiteľstva TSK o svojej práci a o aktuálnych legislatívnych návrhoch v rámci tohto výboru. Návrh smernice o materskej dovolenke zaujal krajských poslancov a zaujímali sa o jej možný dopad na slovenskú ekonomiku a porovnanie s inými členskými krajinami.

Pracovné stretnutie s Katarínou Mathernovou, zástupkyňou generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu politiku, bolo zamerané na diskusiu o budúcnosti Kohéznej politiky EÚ, t. j. na budúcnosť štrukturálnych fondov pre Slovensko v období po roku 2014. K. Mathernová priblížila regionálnym poslancom dve základné otázky súvisiace s budúcnosťou Kohéznej politiky: Kohézna politika pre celú EÚ alebo len pre menej rozvinuté regióny EÚ; sektorový prístup prerozdelenia finančných prostriedkov alebo nie. Zástupkyňa generálneho riaditeľa zdôraznila význam aktívneho zapojenia regiónov do prebiehajúcej diskusie o budúcnosti Kohéznej politiky. Trenčiansky samosprávny kraj bol jedným z dvoch samosprávnych krajov Slovenska, ktorý zaslal svoj príspevok do verejnej konzultácie o budúcnosti Stratégie EÚ do roku 2020, kde o. i. definoval svoje preferencie týkajúce sa budúcej kohéznej politiky.

Praktické otázky a problémy, ktorým čelia samosprávy pri implementácii projektov v rámci štrukturálnych fondov na Slovensku, boli predmetom diskusie s Jozefom Stahlom, programovým riaditeľom na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu politiku Európskej komisie. Poslanci Zastupiteľstva TSK aktívne diskutovali s pracovníkom Európskej komisie o nedávno schválených zjednodušeniach v implementácii ako aj o jednotlivých stupňoch kontroly od národnej po európsku.
Na záver pracovného programu sa poslanci TSK oboznámili s činnosťou Rady európskych municipalít a regiónov, ktorá združuje viac ako 100 000 miestnych a regionálnych samospráv Európy (ZMOS je tiež členom). S Borisom Tonhauserom, pracovníkom Rady pre oblasť demokracie a správy vecí verejných diskutovali trenčianski a prešovskí regionálni poslanci o možnostiach spolupráce a aktívnejšieho zapojenia slovenských samospráv sa do aktivít Rady.

Podpredseda TSK M. Panáček na záver pracovného programu konštatoval:
„Pracovná cesta bola jednoznačne pre nás prínosom. Je potrebné mať prehľad o fungovaní celého systému Európskych inštitúcií a orgánov. Podarilo sa nám načerpať mnoho zaujímavých informácií, ktoré môžu byť užitočné pri našej práci. Je len na ľuďoch, ako dokážu získané informácie využiť. Preto si myslím, že je dôležité mať stále zastúpenie v Bruseli pri jednotlivých inštitúciách a dôkladnejšie spracovávať získané informácie. V tomto vidím rezervy, na ktorých odstránení treba systematicky popracovať."
Poslanec TSK D. Bublavý podčiarkol: „Je potrebné skoordinovať a zosúladiť spoluprácu slovenských zástupcov v Bruseli, či už Rady európskych municipalít a regiónov, Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku, europoslancov, Výboru regiónov a Domu slovenských regiónov, aby sme boli úspešní a osožní pre Slovenskú republiku."

Fotogaléria

Poslanci z TSK v Bruseli
Poslanci Z TSK s K. Mathernovou, Európska komisia
Poslanci s M. Šefčovičom, podpredsedom EK
Poslanci pred sídlom Európskej komisie
Na pracovnom stretnuti s B. Tonhauserom, Rada európskych municipalít a regiónov
Poslanci v Európskej komisii
Poslanci v sídle Zastúpenia TSK v Bruseli
Poslanci z TSK s A. Záborskou
Na pracovnom stretnuti s B. Tonhauserom, Rada európskych municipalít a regiónov
Pracovné stretnutie s B. Essenderom, Výbor regiónov
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK