Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Sklárske vzdelávanie v krajinách EÚ

Stredná odborná škola sklárska v Lednických Rovniach, jediná svojho druhu na Slovensku, v tomto roku už po šiesty raz realizovala odbornú stáž v rámci Programu celoživotného vzdelávania v projekte Leonardo da Vinci Mobility.

Podľa Ing. Anny Krupičkovej, poverenej riadením školy a zároveň koordinátorky projektu Leonardo da Vinci Mobility, projekt umožňuje žiakom v odbornom vzdelávaní zdokonaľovať sa v zručnostiach, prehĺbovať vedomostí a získavať skúseností s výrobnými organizáciami, či už pri výrobe vitráží, maľbe skla alebo pri brúsení skla. Stáže boli realizované v dvoch krajinách v Českej republike a v Rakúsku v období od 06.10.2013 do 19.10.2013 v dvojtýždňových turnusoch.

Ako prví na stáž nastúpili 4 žiaci študijného odboru s maturitou Výtvarné spracúvanie skla so zameraním na maľbu a brúsenie skla, 1 žiak pomaturitného štúdia zameraného na výrobu sklenej vitráže , 1 žiačka so zameraním mechanik, nastavovač a 1 žiak z odboru Výroba úžitkového skla v dvoch spoločnostiach v GLASSiCENTER s.r.o. v Kamenickom Šenove a v EGERMANN s.r.o. v Novom Bore. Počas dvoch týždňov si žiaci vyskúšali techniku vysokého smaltu, matovania- nanášanie matného podkladu, ktorý nahrádza pieskovanie, brúsenia a vyskúšali si prácu pri obnove starých chrámových okien.

Druhá skupina išla na stáž do Rakúska 5 žiakov do dvoch spoločností v termíne od 10.11.2013 do 23.11.2013.

Žiaci boli v spoločnosti GLASMALEREI v Stift Schlierbach, kde pomáhali pri obnove okien a potom si realizovali vlastné návrhy spôsobom líhania skla. To bola dobrá skúsenosť pre 2 žiakov pomaturitného ročníka.

Druhou spoločnosťou bol Vetropack GmBH v Kremsmunstri, ktorá sa zaoberá výrobou obalového skla, tu si 3 žiaci zo študijného zamerania Mechanik nastavovač skúsili prácu pri výrobných linkách.

Celkom sa stáží zúčastnilo 12 žiakov a 3 vyučujúci. Okrem vedomostí a zručností si precvičili aj používanie anglického a nemeckého jazyka, či už v práci alebo aj v bežnom živote, ale aj českého jazyka , kde sa snažili porozumieť hlavne v odbornej terminológii.

Vo voľnom čase mali možnosť navštíviť rôzne galérie,múzeá, výstavy, čo im prospeje vo vzdelávaní sa v odbore výtvarnej kultúry a histórie sklárstva, ba neskôr aj na vysokej škole. Navštívili mestá, Praha, Linz, Salzburg, kúpele v Bad Halle.

Po ukončení stáže každý žiak získal certifikát a to EUROPASS, ktorý môže využiť pri integrácii na trhu práce. Celý projekt bol financovaný z prostriedkov EÚ.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK