Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Tradičné stretnutie miestnej a regionálnej samosprávy

V Trenčianskych Stankovciach sa vo štvrtok 8. apríla uskutočnilo tradičné pracovné stretnutie
predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja MUDr. Pavla Sedláčka, MPH a ďalších vedúcich pracovníkov úradu ako aj poslancov TSK so starostami obcí a primátormi miest z celého Trenčianskeho samosprávneho kraja. Na stretnutí bola prítomná aj štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR JUDr. Anna Vitteková. Rokovanie bolo zamerané na riešenie závažných otázok verejnej správy v pôsobnosti samospráv. Ťažiskovými témami boli aktuálne otázky v oblasti regionálneho rozvoja, prehľad schválených projektov TSK a obcí a stav ich implementácie, praktické skúsenosti s implementáciou projektov ROP, zastúpenie TSK v Bruseli, aktuálna situácia v Územnoplánovacej dokumentácii Trenčianskeho kraja,  informácia o stave realizácie schválených projektov v oblasti Regionálneho operačného programu - 5.1. Regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov, aktuálna situácia aplikácie Zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách v platnom znení, prehľad schválených projektových zámerov v oblasti ROP - Infraštruktúra sociálnych služieb, sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately  a napokon aktuálna situácia v odpadovom hospodárstve v Trenčianskom kraji.

 Tradičné stretnutie miestnej a regionálnej samosprávy

Aj v diskusii starostovia potvrdili, že uvedené témy sú veľmi živé, dotýkajú sa všetkých a spoločne ich preto treba riešiť. Ide najmä o sociálny zákon a problémy pri aplikácii v praxi, stav ciest a doprava v kraji či využívanie eurofondov pre všestranný rozvoj v regióne. Problematikou s opatrovateľskými službami sa vo svojom vystúpení zaoberala aj štátna tajomníčka MS SR JUDr. Anna Vitteková, ktorá poukázala na ďalšiu dôležitú tému - pitnú vodu ako strategickú surovinu a upozornila aj na pripravované bezplatné práve poradenstvo, ktoré je v štádiu prípravy.
Ako v záverečnom vystúpení predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH zdôraznil, ambíciou stretnutia, ktoré sa uskutočnilo už po štvrtýkrát, bolo vytvoriť priestor pre vzájomný dialóg a neformálne partnerstvo orientované na zlepšovanie podmienok občanov žijúcich na území kraja.
„Je to cesta, ako riešiť problémy, vzájomne sa objektívne informovať. My samozrejme máme určitú funkciu koordinátora, sme zodpovedný či za plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja, či za územný plán, teda záväzné dokumenty pre celý región, vypracované v spolupráci so všetkými mestami a obcami. Našou snahou je všetko zosúladiť v záujme proporčného rozvoja celého kraja. Pozornosť sme tradične upriamili na dopravu a cesty v kraji. Zaoberali sme sa nielen komunikáciami II. a III. triedy, ktoré sú v našej kompetencii, ale tiež rýchlostnými cestami R2 a R6, ktorých vybudovanie je pre nás mimoriadne dôležité. No a samozrejme sme riešili zvlášť citlivú oblasť sociálneho zabezpečenia. Pripravuje sa novela zákona a my aktívne pristupujeme k pripomienkam. Chceme sa dohodnúť so ZMOSom, aby sme zbytočne nevytvárali napätie pri riešení a zabezpečovaní tak závažnej problematiky ako je oblasť sociálnych služieb. Veď až 90 tisíc obyvateľov v kraji je vo veku nad 60 rokov, takže táto problematika je a bude pre nás všetkých stále veľmi aktuálna. Aj preto časť našich europrojektov smeruje do sociálnych zariadení. Zatiaľ máme úspešné štyri projekty, v minulosti sme mali dva. Ich realizáciou chceme rozšíriť kapacity a skvalitniť sociálne služby.

Tradičné stretnutie miestnej a regionálnej samosprávy 


Jednou z pálčivých problematík je odpadové hospodárstvo, kde síce nemáme priamu kompetenciu, ale v spolupráci s KÚ ŽP chceme začať diskusiu o tom, ako túto oblasť riešiť. Treba si spoločne sadnúť a aj v rámci tvorby územného plánu hľadať spôsoby riešenia. Samozrejme je vhodné využívanie ďalších možností, ako je zhodnocovanie odpadu - kompostovanie či spaľovanie. Tu však opäť narazíme na ekonomický problém, pretože je to drahšie. Výhľadovo do budúcnosti sú otvorené dva námety - vybudovať spaľovňu v bani Nováky či v lokalite v Lehote pod Vtáčnikom. Ide o veľmi veľké a finančné náročné projekty, do ktorých musia vstúpiť viacerí investori. V súčasnosti však spaľovňu v našom územnom pláne nemáme zakomponovanú a zatiaľ musíme v kraji využívať existujúce možnosti."

 

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK