Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Veľká noc ekologickejšie aj ekonomickejšie

Blíži sa obdobie Veľkej noci, času plného symbolov znovuzrodenia, tradícií oblievania či zdobenia kraslíc. Mnohí obdobie prebúdzania sa prírody považujú za najkrajšie v roku. Tento čas však nie je vždy spojený s ekologickým správaním sa k našej planéte, preto vám prinášame pár tipov ako si sviatky vychutnať plnohodnotne, no s ohľadom na životné prostredie.

Menej mäsa pre zdravie i prírodu

Veľkej noci predchádza obdobie veľkého 40-dňového pôstu, ktorý tento rok začal už 14. februára a skončí Veľkou nocou. Počas tohto obdobia podľa tradície vyradili veriaci z jedálnička všetko mäso a výrobky z neho. Zvyk sa v minulosti premietol aj do bežného života, kedy mäso bolo na tanieri iba v nedeľu. I my dnes týmto spôsobom môžeme znížiť množstvo emisií a zmierniť klimatickú krízu. Podľa odborníkov pre výživu (Austrian Nutrition Society) by sme v záujme nášho zdravia nemali konzumovať viac ako 300-450 gramov mäsa za týždeň. Naša spotreba je v súčasnosti takmer trojnásobná.

Ak maškrtiť, tak domáce

Doma upečené koláče, keksíky či iné pochutiny môžete prispôsobiť chutiam vašich blízkych, a tak namiesto kúpy množstva rôznych sladkostí z obchodných reťazcov, viete vyčarovať domáce koláče alebo nebalené sladkosti, ktoré budú chutiť celej vašej rodine. Obmedzíte nielen prebytočné plasty, v ktorých je každá komerčná sladkosť zabalená, ale viete, aké prísady ste použili.

Neplytvajte jedlom

Pred sviatkami je vhodné spraviť si zoznam jedál a ingrediencií, ktoré budete potrebovať k ich príprave. Vyhnete sa tak kúpe potravín, ktoré nespotrebujete alebo veľkému množstvu nezjedeného jedla. Prebytočné jedlo je vždy možné darovať organizáciám, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi.

Vlastnoručná výzdoba šetrná k prírode

Výroba vlastnej výzdoby je nielen priaznivejšia k životnému prostrediu, ale aj aktívna forma oddychu, ktorá podporí vašu kreativitu. Vdýchnutím nového šatu nepotrebným veciam, ktoré každý z nás nájde doma, zároveň znížite i svoju produkciu odpadu. Môžete použiť prírodné materiály, ktoré nájdete na prechádzke s rodinou či staré kusy oblečenia, ktoré už nenosíte. Viac tipov nájdete v článku Zelenej župy.

Zdroj: Greenpeas Slovensko, Nula odpadu, Zelená župa

 

autor: nm

Fotogaléria

Zdroj:Hornonitrianske muzeum v prievidzi 1
Zdroj:Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
Zdroj: TSK
Zdroj:corobis.sk
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK