Počas 65. výročia založenia Centra sociálnych služieb Nádej v Dolnom Lieskove si pripomenuli míľniky v histórii tohto zariadenia a predstavili aktuálne i plánované aktivity. Ocenili tiež dlhoročných zamestnancov, ktorí v zariadení strávili značnú časť svojho profesijného života, a prostredníctvom každodennej práce či podieľaní sa na realizácii inovatívnych projektov tak prispeli k jeho kvalitatívnemu rozvoju.
Centrum sociálnych služieb NÁDEJ, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, poskytuje sociálne služby v historických priestoroch budovy kaštieľa v Dolnom Lieskove od roku 1960. Počas šiestich dekád prešlo zariadenie viacerými rekonštrukciami i väčšími investíciami do nových prístavieb na poskytovanie hipoterapie či ergoterapie. Vďaka tomu aktuálne poskytuje kvalitné sociálne služby takmer stovke mužom. Veľkú časť poskytovaných služieb tvorí špecializovaná starostlivosť, orientujúca sa na ochorenia ako sú schizofrénia a demencia rôzneho stupňa. Počas kultúrneho programu pri príležitosti 65. výročia založenia tohto zariadenia ocenili 18 bývalých i súčasných zamestnancov. „Väčšina z ocenených zamestnancov tu odrobila dlhé roky, jedna zamestnankyňa dokonca celý svoj produktívny život. Patria medzi tých, ktorí sa nechali nadchnúť pre nové formy práce a veľmi aktívne sa zapájali do realizácie zmien, čo bolo omnoho náročnejšie ako len praktizovať bežný zaužívaný štandard. Títo zamestnanci boli ochotní pracovať naviac a prispeli tak k tomu, čo tu máme vybudované dnes,” povedal František Martaus, dlhoročný riaditeľ CSS-NÁDEJ Dolný Lieskov. Za svoje inšpiratívne riadenie, ľudský prístup a inovatívne myšlienky sa rovnako ocitol medzi ocenenými. Župan vyzdvihol najmä ľudskosť a obetavosť zamestnancov. „Vysoká úroveň kvalitných sociálnych služieb sa v tomto zariadení poskytuje vďaka celému personálu. Pripraviť domov pre klientov využívajúcich sociálne služby nie je jednoduché, ku každému musia mať individuálny prístup. Zamestnancom chcem preto poďakovať, že robia maximum preto, aby zariadenie fungovalo v príjemnej atmosfére a o klientov bolo dobre postarané,” povedal Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho kraja.
Okrem všadeprítomnej nostalgie rezonovalo tiež nadšenie pre inovatívne projekty, skvalitňujúce život prijímateľov sociálnych služieb. Takým je aj zariadenie podporovaného bývania v Stupnom, patriace pod CSS-NÁDEJ, ktoré začalo vznikať na základe progresívnej myšlienky riaditeľa Martausa ešte v roku 2007 a v oficiálnej podobe funguje od roku 2013. „V súčasnosti prebieha veľká rekonštrukcia objektu v Stupnom, financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR, vďaka čomu bude toto zariadenie podporovaného bývania na vysokej kvalitatívnej úrovni s kapacitou 12 miest,” vysvetlil riaditeľ Martaus a doplnil, že celková investícia vrátane vlastných zdrojov kraja môže byť až do výšky 2,1 mil. eur. V inovatívnych trendoch by chcel aj naďalej pokračovať, a to najmä podporou systému komunitných domácností a poskytovania terénnych ambulantných podporných služieb, v ktorých vidí ďalšie zlepšenie kvality života svojich klientov, ale aj možnosť odľahčenia rozpočtu.