Odľahčovacia služba, ktorú poskytujú vybrané župné zariadenia sociálnych služieb pre neformálnych opatrovateľov, sa snaží pomáhať rodinám zvládať ich náročnú situáciu, predchádzať ich vyhoreniu a podporovať tak aj stabilitu rodinných vzťahov, ktoré sú takouto situáciou často vystavené veľkej záťaži. V rámci kraja je o ňu veľký záujem.
Župa v rámci svojich zariadení sociálnych služieb reaguje na potreby neformálnych opatrovateľov, ktorí sa roky starajú o svojich blízkych odkázaných na ich pomoc, zavedením odľahčovacej služby. Vytvára im tak priestor pre potrebný oddych a regeneráciu. Odľahčovaciu službu poskytuje aj župné zariadenie CSS – DEMY Trenčín, ktoré ponúka možnosť požiadať aj o 24 hodinovú starostlivosť pre opatrovaného. Pani Pagáčová, matka dvoch autistických detí, službu niekoľkokrát využila. Vníma ju ako obrovskú psychickú podporu, vďaka ktorej si uvedomila, že v tom nie je sama. „Za jednu noc toho veľa nespravíte, ale pocit, že môžem deti zveriť niekomu inému s pokojom, že je o nich dobre postarané, je veľmi oslobodzujúci,“ dodala. Tento čas môže neformálny opatrovateľ využiť prakticky, napríklad na návštevu doktora, či venovať ho oddychu. „Veľa to pre nás znamená, že si po rokoch môžeme s manželom zbehnúť do kina alebo s deťmi na bicykle. Je dobré využiť aj pomoc niekoho iného, aby rodina bola spolu, aby držala pokope,“ povedala s vďakou mamička chlapca, ktorý bol vďaka odľahčovacej službe v CSS – DEMY Trenčín už dva krát. „Záujem o odľahčovaciu službu je obrovský, avšak nie vždy sme schopní ho pokryť. Na druhej strane sa vždy snažíme rodičom vyjsť v ústrety, aby sme ich podporili v starostlivosti o ich blízkeho,“ povedal riaditeľ CSS – DEMY Trenčín Tibor Gavenda. Odľahčovaciu službu môžu neformálni opatrovatelia využiť až do 30 dní v roku v zmysle platnej legislatívy. V rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja je zabezpečovaná ambulantnou, týždennou a celoročnou formou aj v CSS v Novom Meste nad Váhom, v DSS - Javorina v Bzinciach pod Javorinou aj v CSS – Nádej v Dolnom Lieskove.
Na základe veľkého záujmu neformálnych opatrovateľov o podporu ich psychického zdravia, zorganizoval Trenčiansky samosprávny kraj v spolupráci s CSS - DEMY Trenčín workshop s názvom Odolnosť a zotavenie v rámci projektu OPATROVAŤ a ŽIŤ. Účastníci diskutovali o tom, čo pre nich znamená odolnosť, aké situácie ju testujú a odkiaľ čerpajú silu. Zamysleli sa i na tým, akú rolu zohráva v ich procese zotavenia sa, aby mohli aj naďalej pomáhať.