Vďaka individuálnej podpore motivátorov pomáha Centrum včasnej pomoci v Trenčíne, sídliace v budove župného úradu, zdravotne znevýhodneným prekonávať prekážky na ceste za zamestnaním.
Od februára minulého roka v Trenčíne funguje Centrum včasnej pomoci, ktoré pomáha ľuďom v kraji so zdravotným znevýhodnením pri návrate do aktívneho pracovného života. Funguje v rámci národného projektu SME SI ROVNÍ II, financovaného prostredníctvom kombinácie európskych zdrojov ESF+, štátneho rozpočtu a vlastného finančného príspevku Slovenského paralypijského výboru. Jeho cieľom je vytvoriť udržateľný systém podpory pre ľudí so znevýhodnením a umožniť im plnohodnotný návrat do pracovného a spoločenského života. Motivátori či mentori pomáhajú klientom nielen s hľadaním zamestnania, ale aj s adaptáciou v novom prostredí, či udržaním si pracovného miesta. V centre tiež pomáhajú pri zakladaní chránených pracovísk a úprave podmienok na pracovisku podľa individuálnych potrieb klientov.
Výnimočnosť centra spočíva v tzv. peer-to-peer podpore – o klientov sa starajú motivátori, ktorí sami čelia zdravotnému znevýhodneniu a úspešne si našli svoje miesto na pracovnom trhu. „Sme tu pre ľudí, ktorí si sami nevedia poradiť so svojou situáciou – či už po úraze, vážnom ochorení alebo dlhodobej nezamestnanosti. Naším cieľom je ukázať im, že sa to dá – krok po kroku, s trpezlivosťou a podporou,“ hovorí motivátor z Centra včasnej pomoci Jakub Krako. Ten je zároveň slovenským zjazdovým lyžiarom a päťnásobným paralympijským víťazom. Svojimi úspechmi jasne dokazuje, že hendikep nie je prekážkou v dosahovaní životných cieľov. V Trenčianskom kraji sa v súčasnosti siedmi motivátori venujú 60 - 70 klientom, ktorým pomáhajú zaradiť sa do pracovného života. „Každý malý krok je úspech. Aj krátkodobá dohoda môže byť začiatkom nového života,“ povzbudzuje Krako.
Centrum včasnej pomoci sa snaží zviditeľniť a byť tam, kde je potrebné. Zapája sa do verejných podujatí ako napríklad Korzo Soblahovská či Deň Radovana Kaufmana v Partizánskom. Služby centra sú dostupné bezplatne a klienti sa naň môžu nakontaktovať priamo cez webovú stránku projektu, kde nájdu kontakty na motivátorov z rôznych okresov pôsobiacich v rámci celého kraja. „Sme terénni pracovníci, prichádzame za ľuďmi tam, kde nás potrebujú. Je dôležité, aby sa nebáli požiadať nás o pomoc,“ uzatvára Krako.