Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Podnikatelia na strednom Považí sa spojili - združenie DubTech má vyriešiť problém s nedostatkom pracovnej sily v strojárstve a elektrotechnike

Podnikatelia na strednom Považí sa spojili - združenie DubTech má vyriešiť problém s nedostatkom pracovnej sily v strojárstve a elektrotechnike

Zatiaľ len pár dní existujúce združenie DubTech, ktoré tvoria strojárske a elektrotechnické firmy spolu so SOŠ Dubnica nad Váhom, má posilniť pozíciu odborného vzdelávania a prilákať do firiem kvalifikovaných absolventov. Silné podnikateľské subjekty s dlhou tradíciou na strednom Považí spojila otázka nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. „Chceme, aby naše firmy rástli. Radi by sme aj naďalej ponúkali prácu ľuďom na Považí, ale v prvom rade musíme vyriešiť náš spoločný problém, a to nedostatok mladých ľudí v našich firmách,“ tlmočila jedna z personalistiek spoločné ciele a otázky, pred ktorými stojí až 16 veľkých a stabilných firiem združených v organizácii DubTech.

Nezáujem o štúdium strojárskeho a elektrotechnického zamerania podľa združenia dodnes spočíva v obavách žiakov z nedostatočného finančného ohodnotenia, obrazne povedané špinavej, monotónnej a fyzicky namáhavej práce. „V dobe automatizácie, neustálej modernizácie výroby a rastúcej potreby kvalifikovaných odborníkov a šikovných ľudí, ktorých firmy vedia oceniť, tieto obavy už nie sú opodstatnené,“ zhodli sa personalisti združenia.

Zástupcovia členských firiem a SOŠ Dubnica nad Váhom sa v stredu 11. novembra 2015 stretli na pracovnom mítingu so zástupcami stredných a základných škôl, Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a obecných a mestských samospráv. Cieľom stretnutia bola propagácia odborného a duálneho vzdelávania, riešenie otázky zamestnanosti, uplatnenia mladej generácie a vzájomná spolupráca zriaďovateľov škôl, školských inštitúcií a zamestnávateľov. Rokovanie malo priniesť návrhy na vzájomnú pomoc zúčastnených strán s cieľom zlepšiť situáciu na trhu práce. Súčasné podmienky v školskom systéme a jeho nastavení na potreby trhu práce sa TSK dlhodobo snaží riešiť viacerými racionalizačnými opatreniami, vďaka ktorým stúpol počet žiakov, ktorí študujú na odborných školách v tomto školskom roku o 237 študentov.

Štatistika prezrádza, že nezamestnanosť v Trenčianskom kraji dosahuje mieru 8,32% (stav k 30.9.2015), pričom nezamestnanosť absolventov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK za obdobie september 2014 - máj 2015 je na úrovni 9,7 %. „Záujem o absolventov technických odborov tu je a stále rastie,“ komentovala situáciu na trhu práce jedna z personalistiek. Reagovala tak na štatistiky voľných pracovných miest v Trenčianskom kraji, z ktorých podľa portálu www.profesia.sk až takmer 84% tvoria neobsadené pracovné pozície v oblasti výroby, strojárstva a elektrotechniky.

Štatistické informácie z dielne SOŠ Dubnica nad Váhom prezrádzajú, že až 90% absolventov tejto školy si nájde zamestnanie už v priebehu jedného roka po opustení jej brán.

Zoznam členských firiem združených pod hlavičkou DubTech

Zoznam členských firiem združených pod hlavičkou DubTech

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK