Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Lysá pod Makytou hostila folklórne súbory Púchovskej doliny, v Trenčianskej Turnej otvorili zrekonštruovaný kultúrny dom. Aj počas víkendu bolo v Trenčianskom kraji živo.

Jarné počasie vo vzduchu značí, že sa nezadržateľne blíži najpestrejšie obdobie kultúrnych a spoločenských podujatí. V Trenčianskom kraji to už počas uplynulého víkendu žilo tancom a spevom, na svoje si prišli aj milovníci dobrého jedla. Ochutnávali sa halušky aj pravé zabíjačkové špeciality.

Ten, kto v sobotu 7. apríla 2018 zavítal do Trenčianskej Turnej, neobišiel nakrátko. Okrem všade rozvoniavajúcich zabíjačkových špecialít sa tento deň niesol v duchu slávnostného otvorenia zrekonštruovaného kultúrneho domu, ktorý obyvateľom obce slúžil už od roku 1979. Jeho súčasťou je aj obradná sieň a od roku 1994 sa do týchto priestorov presťahoval aj Obecný úrad. Takmer štyridsaťročná budova prešla od októbra minulého roka rozsiahlou rekonštrukciou. Financie vo výške viac ako 716 tis. eur obec získala z Operačného programu Kvalita životného prostredia na účel zníženia energetickej náročnosti administratívnych budov. „Vďaka tomu, že máme obecný úrad spojený s kultúrnym domom sme mohli tieto financie využiť aj na rekonštrukciu časti kultúrneho domu. Príspevok z eurofondov obec použila na výmenu okien, konštrukcií a dverí za nové s minimálnym únikom tepla, zateplili sa všetky murované steny na celej budove. Kompletnou rekonštrukciou prešla aj kotolňa, elektrické rozvody a vzduchotechnika. Na streche pribudlo 39 fotovoltaických panelov, vďaka ktorým sa výrazne zníži úspora energií,” prezradil starosta obce Peter Mikula.

Celkovo bolo na účel rekonštrukcie budovy preinvestovaných 880 tis. eur, spoluúčasť obce bola vo výške 165 tis. a zahŕňala aj opravu podláh, toaliet, zaizolovanie časti budovy a osvetlenie javiska. Vynovený kultúrny stánok spolu so starostom opätovne uviedli do života aj zástupca realizátora stavby a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „Chcel by som pri tejto príležitosti vyzdvihnúť prácu starostu a celého obecného zastupiteľstva. Pri realizácii tohto projektu ukázali, že keď sa chce, dajú sa v obci robiť pekné veci, ktoré slúžia jej obyvateľom. Ja vám želám, aby vám tento kultúrny dom aj naďalej slúžil, aby ste sa v ňom stretávali a spoločne trávili príjemné chvíle, či už na svadbách, oslavách alebo kultúrnych podujatiach,” povedal trenčiansky župan.

Veselo bolo v sobotu aj v púchovskej doline. V poradí 6. ročník stretnutia folklórnych skupín Púchovskej doliny tentokrát hostila obec Lysá pod Makytou. Členovia skupín sa stretávajú pravidelne, vždy v inej obci. O tom, že folklór je prirodzenou a každodennou súčasťou ich životov, nebolo pochýb. Radosť z neho sa z Lysej niesla do širokého okolia. „Púchovská dolina má bohatú folklórnu tradíciu. Je v nej 7 obcí, 7 folklórnych súborov a 2 detské folklórne súbory. Nepoznám inú dolinu, kde by v každej obci pôsobil aspoň jeden folklórny súbor,” vyjadril nadšenie starosta hostiteľskej obce Lysá pod Makytou Michal Ondrička.

Stretnutia folkloristov sa zúčastnil osobne aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorému sú tunajšie zvyky a tradície, ako rodákovi z obce Dohňany, známe a blízke. „Veľmi ma teší, že v Púchovskej doline sa tradície a zvyky našich predkov zachovávajú a pestujú aj vďaka takýmto stretnutiam. Trenčiansky samosprávny kraj každoročne prispieva nemalými finančnými prostriedkami práve na udržiavanie týchto tradícií. Tento rok okrem financií zo župného rozpočtu chceme v tejto oblasti prispieť aj pripravovanou publikáciou o kultúrnom dedičstve nášho kraja. Miesto si v nej nájdu všetky folklórne skupiny, folklórne súbory, dychové hudby a hudobné zoskupenia, ktoré tento poklad uchovávajú pre budúce generácie,” povedal trenčiansky župan.

V programe sa predstavil domáci Detský folklórny súbor Javorinka a Folklórny súbor (FS) Javorina, FS Konopa (Dohňany), FS Mestečko (Mestečko), FS Záriečanka (Záriečie), FS Javorník (Lúky), FS Lazovienka (Lazy pod Makytou), FS Rozmarínek (Záriečie) a Ľudová hudba Gýmeš. Milovníci tradícií a zvykov tancovali, spievali, vymieňali si zážitky a skúsenosti. Nechýbali ani dobroty od výmyslu sveta - domáce koláče, posúchy, halušky či slovenský hamburger.

 

autor: lk
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK