Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Spolutvorcami Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra sa stanú aj odborníci z Bruselu, časovo i finančne najnáročnejšie na realizáciu budú dopravné projekty

V piatok 22. júna 2018 sa po prvýkrát na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja stretli členovia Pracovnej skupiny pre prípravu a implementáciu Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra. Na stretnutí nechýbali ani zástupcovia banských odborov. Okrem návrhu metodiky a štruktúry Akčného plánu sa členovia pracovnej skupiny oboznámili aj s projektmi, ktoré je možné financovať z aktuálnych operačných programov.

S viac ako 80-timi projektovými zámermi, ktoré boli na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja doručené v termíne do konca apríla 2018, sa zoznámili členovia pracovnej skupiny na poslednom májovom zasadnutí v Bratislave. Najdôležitejšou úlohou bolo posúdiť, ktoré z nich sú financovateľné z jednotlivých operačných programov a majú možnosť rýchlej implementácie v praxi. V prvej časti dostanú priestor projekty z oblasti dopravnej infraštruktúry regiónu Horná Nitra, ktoré je možné financovať ihneď z európskych štrukturálnych a investičných fondov. „V prvom rade je to rýchlostná cesta R2, ale tiež obchvat Prievidze a rýchlostná cesta R8. Dôležitú úlohu zohrávajú aj železnice, kde by sa vďaka optimalizácii grafikonu podarilo prepojiť Prievidzu s Trenčínom a Nitrou,“ vysvetlil trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že pri týchto projektoch nie je nutné hľadať ďalšie zdroje financovania.

V procese prípravy Akčného plánu zohrajú dôležitú úlohu aj odborníci z Bruselu

Slovenská pracovná skupina, ktorá bude pripravovať Akčný plán transformácie baníckeho regiónu bude obohatená o zahraničných expertov, na tento účel vyčlenila Európska komisia finančné prostriedky vo výške 350 tisíc eur. „Slovensko je vôbec prvá krajina z členských štátov Európskej únie, ktorá využila takúto možnosť podpory v oblasti transformácie uhoľného regiónu. Financie sú určené na mzdy expertov. Nápomocní nám budú pri riešení otázok, s ktorými si nevieme poradiť sami,“ vysvetlila predsedníčka pracovnej skupiny a generálna riaditeľka Centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Denisa Žiláková.

V ďalšom kroku bude potrebné vypracovať špecializovanú a profesionálnu stratégiu regiónu, ktorá by mala byť založená na troch pilieroch; ekonomickom, sociálnom a environmentálnom. Prioritou pritom stále zostáva zabezpečiť prácu a uplatnenie dlhoročným pracovníkom baní. „Prechod od uhlia na hornej Nitre musí byť starostlivo naplánovaný. Bane sú najväčším zamestnávateľom tohto regiónu a na ich činnosť sú naviazané mnohé ďalšie podniky a ich zamestnanci. Transformácia prechodu od uhlia bude úspešná vtedy, keď sa aj posledný baník bude môcť zamestnať a nájsť si nové pracovné miesto priamo v regióne hornej Nitry,“ povedal trenčiansky župan.

Na základe stratégie budú vypracované projekty a hľadať sa budú možnosti ich financovania, či už z prostriedkov európskych investičných fondov, z úverových i súkromných zdrojov. S prvým draftom stratégie prídu členovia Pracovnej skupiny v septembri, kedy je na programe aj verejné prerokovanie predložených projektov. „Pripomienkovacie konanie bude v priebehu jesene a veríme, že koncom roka by mohol byť Akčný plán predložený na rokovanie vlády, ktorá bude rozhodovať o tejto stratégii,“ doplnila Denisa Žiláková.

autor: lk

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK