Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Krvavá grófka zaujala zahraničných novinárov

Legenda o Alžbete Báthory zaujala novinárov a fotografov publikujúcich v renomovaných turistických  a cestovateľských internetových portáloch a tlačovinách v zahraničí. Infocestu pre zahraničných žurnalistov zorganizoval Trenčiansky samosprávny kraj v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch.

Novinári, ktorých do TSK zaviedla povesť o krvavej grófke, si so záujmom prezreli jej niekdajšie sídlo - Čachtický hrad. Tento je po 2-ročnej rekonštrukcii opäť otvorený pre verejnosť. Na hrade si prezreli pozostatky kaplnky, hladomorne či veže, kde bola šľachtičná uväznená až do svojej smrti v roku 1614. Expozíciu venovanú Alžbete Báthory a histórii obce si zahraniční hostia prezreli v neďalekom Draškovičovom paláci. Tu sa nachádza aj replika slávneho grófkinho obrazu a jej šiat.

Odhaľovanie príbehov o grófke pokračovalo v kostole sv. Ladislava, kde je údajne pochovaná. Miestny kňaz zahraničným hosťom porozprával o histórii kostola a archeologickom výskume. V podzemných priestoroch kostola sa nachádza niekoľko hrobiek šľachticov, pozostatky Alžbety Báthory sa tu však nenašli. 

Mučenie a týranie dievčat, z ktorých bola Alžbeta Báthory obvinená, sa podľa tvrdení odohrávalo aj v podzemných priestoroch, či katakombách, ktorými je popretkávané podzemie obce Čachtice. Časť z tajných chodieb si prezreli aj zahraniční novinári.

Legendu o čachtickej pani prezentuje aj miestne poľnohospodárske družstvo PD Čachtice, ktoré už 10 rokov vyrába víno s označením „Báthoryčkina krv“. Spojenie výroby kvalitného vína z čachtického hrozna a povesti o krvavej grófke sa zahraničným hosťom veľmi páčilo.

Novinári z Viedne a Londýna boli potešení množstvom poznatkov a historických faktov, ktoré  sa o grófke dozvedeli.  Spoznali aj niekoľkých miestnych nadšencov histórie, ktorí sa snažia o to, aby povesť o krvavej grófke neupadla do zabudnutia a prispela k rozvoju cestovného ruchu v obci Čachtice. Článok o Čachtickom hrade, z pera Johna Malathronasa nájdete po kliknutí sem.

V rámci infocesty novinári navštívili aj Trenčiansky hrad a hrad Beckov, čím im bol predstavený systém strážnych hradov na Považí.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK