Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Štvrtý ročník projektu Do práce na bicykli otvoril na Trenčianskej župe národný cyklokoordinátor, predstavili aj nové cyklodresy Zelenej župy

K myšlienke znižovania emisií CO2 a ochrane životného prostredia sa Trenčianska župa v rámci projektu s názvom Zelená župa hlási už tretí rok. Zamestnanci Úradu TSK sa do tejto unikátnej cyklistickej súťaže pritom zapájajú od jej vzniku. Tohtoročný štvrtý ročník projektu Do práce na bicykli (DPNB) odštartovali štyri súťažné tímy TSK v nových cyklodresoch s identitou projektu Zelená župa. Ich ústrednou farbou je zelená ako logo environmentálneho snaženia. Podpora cyklistiky a budovanie cyklotrás a cyklochodníkov patrí k jednej z oblastí projektu Zelená župa. V cyklodresoch Zelenej župy, ktoré sú tohtoročnou novinkou projektu, uvidíte na cestách všetkých 16 župných zamestnancov.     

Rozvoj cyklistickej infraštruktúry v kraji má okrem Vážskej cyklotrasy a cyklotrasy medzi Trenčínom a Nemšovou podporiť viacero projektov, ktoré bude TSK realizovať v roku 2017. Trenčianska župa plánuje v tomto roku v rámci projektu Zelená župa pristúpiť k realizácii troch úsekov cyklotrás. Prvým z nich je úsek medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom. Cyklisti sa už teraz môžu tešiť na výstavbu úseku medzi Púchovom a Nosickou priehradou. Na pláne je tento rok aj realizácia úseku medzi Trenčínom a Nemšovou. TSK je okrem toho generálnym partnerom cyklisticko-turistického projektu s názvom Vrchárska koruna Trenčianska, vďaka ktorému môžu obyvatelia kraja spoznať 20 rozhľadní či hradov. Aj tento rok sa s podporou TSK posledný májový víkend uskutoční najväčší bicyklový festival na Slovensku Birell BikeFest 2017.

Do projektu DPNB sa každoročne zapája aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý cyklistiku berie nielen ako relax, ale aj ako spôsob, ako sa dá urobiť niečo pre svoje zdravie. Do práce jazdí z Dohnian, odkiaľ to má do Trenčína približne 45 km. „Som rád, že aj ďalších 15 ľudí z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa pridáva k zdravému životnému štýlu a ochrane životného prostredia. Verím, že tento rok sa nám podarí zrealizovať aj dva úseky z celkových 8 úsekov Vážskej cyklotrasy a jazdenie na bicykli tak bude bezpečnejšie nielen pre nás, ktorí chodíme do práce na bicykli, ale aj pre ostatných, ktorí majú radi cyklistiku,“ uviedol.

Iniciatíva Do práce na bicykli sa každým rokom teší väčšej a väčšej obľúbenosti, čo potvrdil aj národný cyklokoordinátor z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Peter Klučka, ktorý je vyhlasovateľom súťaže. „Kampaň naberá na obrátkach a pelotón je čím ďalej, tým pestrejší a väčší. Štyri dni pred ukončením registrácie súťažných tímov registrujeme cez 7 tisíc uchádzačov, a to sme začínali pri päťstovke. Nepochybne aj tvár tohtoročnej kampane Peter Sagan prispel k popularizácii bicykla a jeho návratu, pretože bicykel bol v minulosti súčasťou každodenného života ľudí na dedinách i v mestách,“ uviedol. Tento rok sa pritom z Trenčianskeho kraja zapojí do kampane 9 samospráv, čo je o dve viac ako minulý rok.    

Jazdci si pred odštartovaním 4. ročníka predsavzali, koľko kilometrov chcú počas trvania súťaže najazdiť. Tie sa samozrejme od jazdca k jazdcovi líšili. „Rád by som najazdil ako minulý rok, cez tisíc kilometrov,“ informatik Úradu TSK, člen tímu Trenčiansky kraj Daniel Križko. Ani väčšia vzdialenosť neodradila ľudí zapojiť sa do súťaže. Jedným z nich je aj podpredseda TSK Richard Takáč. „Z Prievidze tam a naspäť to mám cez 150 kilometrov. Tento rok by som v rámci tohto projektu chcel najazdiť minimálne tisíc kilometrov,“ uviedol.

Tento rok sa vôbec po prvýkrát mohli do projektu zapojiť aj korčuliari či kolobežkári, čo využil aj jeden zamestnanec Úradu TSK Július Macháček. „Je to iná alternatíva, jednak aj k bicyklu, aj k behu. Má to určité pozitíva na pohybovú sústavu oproti bicyklu, chrbát tak netrpí a posilňuje sa,“ uviedol. Denne prejde na kolobežke 16 kilometrov do práce a 16 z práce.  

Minulý rok sa 16 zamestnancom v župných dresoch podarilo najazdiť spolu 6168,6 km. Ušetrili tak 1,7 tony CO2, ktoré by inak zamestnali približne 188 stromov. Prekonajú zatiaľ 4 vytvorené tímy – Trenčiansky kraj, Rýchle brzdy, Sustainable Green Team a Trenčiansky región minuloročný počet najazdených kilometrov? To sa dozvieme už o mesiac.     

autor: bj

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK