Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Ako minimalizovať vplyv syndrómu chorých budov na naše zdravie

Príčinou chorého domu môžu byť aj aspekty, ktoré vieme vo svoje domácnosti ovplyvniť a tak zlepšiť naše bývanie a aspoň čiastočne minimalizovať negatívne vplyvy vnútorného priestoru na naše zdravie. Dokážeme minimalizovať, alebo aj úplne odstrániť napr. silno zafajčené prostredie, chemikálie z čistiacich prostriedkov, prítomnosť plesní a húb, trus hmyzu a zvierat a pod.

Dôležitým aspektom sú chemikálie – tzv. prchavé látky v našom byte, prítomnosť ktorých vieme tiež ovplyvniť:

Etylénglykol – nachádza sa v nemrznúcej zmesi, preto ju neskladujme v obytnom priestore. Ale nájdeme ho aj v čistiacich prostriedkoch, alebo v náplni atramentových pier. Etylénglykol môže spôsobovať depresiu, zvracanie, alebo dýchacie ťažkosti.

Dichlórmetán – nachádza sa napr. v bezkofeínovej káve. Môže spôsobiť stratu pamäti, bolesti hlavy, či poškodenie nervového systému.

Toluén – môže byť v nábytku, kúpeľňových predložkách, alebo v riedidlách. Táto látka spôsobuje nespavosť, poškodenie nervového systému, alebo suchú pokožku.

Acetón – nachádza sa v textilnom nábytku, v odlakovačoch, ale aj v kondicionéroch. Spôsobuje svrbenie očí, dýchacie problémy, alebo točenie hlavy.

Formaldehyd (bezfarebný páchnuci plyn) - obsahuje ho nábytok z drevotriesky, preglejky, lepenky, podlahoviny, farby, laky, koberce či tapety. Ale nachádza aj v kozmetike – v lakoch na nechty, púdroch, krémoch, šampónoch, mydlách.

Taktiež aj v čistiacich a dezinfekčných prostriedkoch, ale i v niektorých nekvalitných plyšových hračkách a nekrčivých textíliách a odevoch. Zdrojom formaldehydu je tiež horiace drevo, uhlie, plyn a cigaretový dym. Je súčasťou spalín dieselových aj benzínových motorov. Môže sa prejaviť slzenie, zápal, opuch, sucho v hrdle, kýchanie, bolesti hlavy, kašeľ, závraty či pocity na vracanie, zhoršenie alergií a astmy. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje formaldehyd za karcinogén, teda látku, ktorá môže byť potenciálnym spúšťačom rakoviny.

Čo môžeme urobiť:

Hlavnou zásadou je vetranie a to aj správne vetranie v zimnom období. Prievan je veľmi prospešný pri zbavovaní sa formaldehydu. Vetraním vieme v interiéry upraviť teplotu, vlhkosť, odstrániť škodlivé látky.

Znížiť množstvo používaných čistiacich výrobkov.

Tipy ako nahradiť chemikálie na čistenie nájdete TU: http://www.nulaodpadu.sk/eko-upratovanie

Chemické látky neskladovať v obytnom priestore, manipulovať s nimi vo vonkajšom prostredí (ak je to možné).

Pravidelne vysávame.

Pravidelne kontrolujeme interiér a odstraňujeme plesne a huby.

Snažme sa v interiéri čo najmenej používať umelé látky a nábytok obsahujúci lepidlá, farby, laky a iné chemické látky. Výhodné je používať ako textíliu vlnu. Vlna ako jediné vlákno môže prirodzene absorbovať prchavé látky a redukovať ich. Ak je to možné, kupujeme si vlnené koberce, posteľné prikrývky, alebo matrace.

Umiestnime do interiéru rastliny, ktoré odstraňujú znečisťujúce látky a plyny z vnútorného prostredia.Ide napr. o:

- areka zlatoplodá - Chrysalidocarpus lutecens

- brečtan popínavý - Hedera helix (2)

- prútovnica štíhla - Rhapis excelsa (3)

- palma horská - Chamaedorea seifrizii (4)

- figovník kaučukový - Ficus elastica „Robusta“ (5)

- dracéna voňavá - Dracaena fragrans (6)

- filodendron - Philodendron sp., rôzne druhy (7)

- datľová palma - Phoenix roebelenii (8)

- figovník - Ficus macleilandii (9)

- nefrolepka vznešená - Nephrolepis exaltata (10)

- lopatkovec - Spathiphyllum „Mauna Loa“ (11).

Ak plánujeme výstavbu vlastného domu, alebo rekonštrukciu bytu zamerajme sa na použitie prírodných materiálov. Orientujeme sa na materiál z pálenej hliny, keramické škridly a tehly.

Prírodný materiál ako je hlina môžeme použiť aj pri rekonštrukcii bytu. Je to vhodný materiál na omietku a podlahu aj v bytovom, alebo panelovom dome.

Veľmi dávno sú známe dezinfekčné účinky vápna. Vápno dokáže pohlcovať z okolitého vzduchu škodlivé látky a prebytočnú vlhkosť a v prípade potreby vydá vlhkosť naspäť do interiéru. Na trhu sú dostupne aj vápenné omietky.

Viac informácií o prírodných materiáloch nájdete TU: EKOPORADNA_TSK_byvanie/eko-stavitelstvo-1/prirodne-materialy-v-stavebnictve.

V prípade stavebných materiálov, podlahových krytín a nábytku hľadajme materiály označené certifikátmi ako Natureplus alebo Emicode.

                                

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK