Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Kam môžete zveriť zvieratko počas Vašej neprítomnosti?

Leto je obdobie dovoleniek, nových zážitkov a dobrodružstiev. Dovolenkovú destináciu často vybráme už niekoľko mesiacov vopred, no myslíte aj na to, čo počas tohto obdobia urobiť s domácimi miláčikmi? Nie vždy sa dá zo zvieratkom cestovať, no dlhá cesta môže byť preň tak či tak stresujúci zážitok. Zistiť si možnosti vopred je preto kľúčové.

Menší domáci miláčikovia môžu zostať doma

Nie je zviera ako zviera. Zabezpečiť starostlivosť o drobné zvieratá počas vašej neprítomnosti je často omnoho jednoduchšie, ako nájsť opatrovateľa pre mačku či psa. Ak máte doma akvárium s rybičkami, rozhodne ho nemôžete len tak presúvať. Preto je najlepším riešením susedská výpomoc alebo pomoc známeho, ktorý býva v blízkosti vášho domu. Stačí, ak k vám raz denne zavítajú a rybičky nakŕmia.

Podobne je to aj v prípade ďalších drobných zvierat, ako škrečok, zajac, andulka, korytnačka alebo morské prasiatko. Najlepšie urobíte, ak o opateru zvieraťa poprosíte osobu, ktorá vám bude počas dovolenky vyberať poštu a zalievať kvety. Uistite sa však, že má tento človek pozitívny vzťah k zvieratám a vie, čo starostlivosť o ne prináša. Pri hlodavcoch bude totiž musieť okrem kŕmenia aj vyčistiť ich klietku, ktorá sa veľmi rýchlo znečistí a zapácha.

Ak dotyčný nemá čas chodiť k vám každý deň, jednoduchým riešením je na pár dní zviera presťahovať k známemu, čo zaručí jednoduchšiu a pravidelnú starostlivosť a zároveň sa zvieratá ako morské prasiatko či zajac nebudú cítiť osamelé. Na zabezpečenie starostlivosti myslite včas a dohodnite si opatrovanie v dostatočnom predstihu. Opateru sa snažte známemu čo najviac uľahčiť a vopred zabezpečte dostatok krmiva, pripravte hračky, piliny, seno, prípadne lieky alebo čokoľvek, čo môže vaše zvieratko potrebovať.

Čo ak zvieratko nemá kto opatrovať?

Nemáte v okolí nikoho, kto by bol ochotný sa o vášho domáceho miláčika postarať? Nezúfajte, starostlivosť mu môžete zabezpečiť aj inak. Určite ste už počuli o hoteloch pre psov alebo mačky. Aj keď tie sú primárne určené pre väčších štvornohých miláčikov, mnohé dokážú po dohode zabezpečiť starostlivosť aj o menšie zvieratká. Prineste ich v klietke so všetkým, čo budú potrebovať, a pracovníci hotela sa o ne počas vašej neprítomnosti postarajú.

Ak hotel v blízkosti nemáte, podobné služby ponúkajú aj niektoré útulky, keď majú voľné kapacity. Za určitý poplatok sa o vaše zvieratká postarajú podobne, ako v hoteli. Ak sa vám ani jedna z možností nepozdáva, ešte stále môžete vložiť svoje zvieratko do rúk tzv. pet sitterom, teda opatrovateľom domácich miláčikov. Ide väčšinou o študentov, ktorí si opatrovaním domácich miláčikov privyrobia, no vyjdú vás lacnejšie, ako hotely pre zvieratká, a váš domáci miláčik získa plnú pozornosť. Pet sitterov nájdete jednoduchým vyhľadávaním na internete, kde sú zaregistrovaní na stránkach pre pet sitterov, na ktorých si budete môcť opatrovateľa vybrať aj na základe recenzií predchádzajúcich zákazníkov.

Aj s menším zvieratkom sa dá cestovať

Ak sa predsa len rozhodnete s menším zvieratkom cestovať, budete sa na cestu musieť vopred pripraviť. Cestovanie v rámci krajiny alebo cestovanie autom v rámci EÚ sú v poriadku, no ak sa rozhodnete cestovať lietadlom, nezabudnite si vybaviť potrebné doklady. Pre malé zviera síce pas nepotrebujete (Európsky cestovný pas potrebujú len psy, mačky a fretky), no mnohé letecké spoločnosti vyžadujú osvedčenie o zdravotnom stave zvieraťa.

Pri ceste lietadlom musíte zvieraťu zabezpečiť pevnú klietku, v ktorej strávi let. Podmienky leteckých spoločností sa líšia, preto si overte, či môže zviera stráviť let s vami v kabíne, alebo sa bude prepravovať v inom priestore. Letecké spoločnosti majú presne stanovené podmienky prepravy, napr. hmotnosť klietky aj so zvieraťom nesmie presiahnuť určitú hmotnosť (zvyčajne 8 – 10 kg) a zviera musí byť umiestnené v klietke pod vašim sedadlom bez možnosti vyberania ho z klietky.

Na cestu zvieraťu vezmite potrebnú potravu a zásobte ho dostatočným množstvom vody. Mnohé zvieratá sú z cesty vystresované, preto stravu odmietajú, avšak vodu prijímajú. Vyhnete sa tak dehydratácii. Rovnako ako si na cestu balíte jednoduchú lekárničku so základnými liekmi, to isté spravte pre vášho domáceho miláčika. O tom, čo si do lekárničky zbaviť, sa poraďte so svojím veterinárom. Zároveň si zbaľte vlhčené obrúsky, vreckovky, menšiu kefku či dezinfekčný prípravok. Tieto pomôcky budete potrebovať, ak vaše zvieratko cestou niečo pošpiní.

Nezabudnite si overiť, či váš hotel alebo iné ubytovacie zariadenie povoľuje pobyt zvieraťa. Aj keď si so sebou beriete len menšie zvieratko, stále je potrebné, aby vám ho ubytovacie zariadenie schválilo. Niektoré hotely zvieratá z hygienických dôvodov vyslovene zakazujú. Ak máte ubytovanie v rámci Airbnb alebo iné alternatívne ubytovanie, dohodnite sa s majiteľom o možnosti ubytovania pre zviera a vyhnite sa tak nepríjemnostiam.

Čo počas dovolenky s mačkou?

Pri mačkách sa za najlepšie riešenie považuje nechať zvieratko počas dovolenky doma a zabezpečiť mu opatrovanie zo strany rodinného príslušníka či známeho. Mačky sú totiž naviazané na miesto, kde žijú, a pokiaľ nie sú odmalička zvyknuté na cestovanie, dovolenka by pre ne mohla byť veľmi stresujúcim zážitkom. Ak teda máte v okolí známeho, napr. suseda, ktorý by bol ochotný sa o vašu mačku postarať, určite voľte túto možnosť.

Starostlivosť o mačku u vás doma počas vašej neprítomnosti zahŕňa kŕmenie 2x denne, čistenie mačacieho záchodu, občasné vyčesávanie srsti, ale aj strávenie aspoň pol hodiny hladkaním, hraním a venovaním pozornosti mačke. Na obdobie opatery zabezpečte dostatok potravy, piesok, hračky aj lieky, ak nejaké potrebuje. Opatrovateľovi nechajte telefónne číslo vášho veterinára pre prípad potreby. Na tento spôsob opatery si môžete najať aj pet sittera vo vašom okolí.

Druhou možnosťou je hotel pre mačky, čo je skvelou voľbou pre tie mačky, ktoré sú hravé, priateľské a zle znášajú samotu. V hoteli pre mačky získajú celodennú starostlivosť a pozornosť a v prípade zdravotných komplikácií budú mať k dispozícii veterinárnu starostlivosť. Hotel môže byť určitou formou dovolenky pre vášho miláčika – zmení prostredie, no nebude musieť dlho cestovať, a zároveň bude mať k dispozícii všetko potrebné a množstvo pozornosti. Ak si vaša mačka vyžaduje špeciálnu starostlivosť, lieky alebo špecifickú potravu, stačí to komunikovať s hotelom a váš miláčik dostane to, čo potrebuje.

Ako na cestovanie s mačkou

V prípade, že sa rozhodnete s mačkou cestovať, ubezpečte sa, že to zvládne, že je na cestovanie zvyknutá a že to nebude príliš stresujúci zážitok. Na cestu lietadlom si nezabudnite vybaviť pas, zabezpečiť všetky potrebné očkovania, odčervenie a prejsť veterinárnou prehliadkou, ktorá osvedčí zdravotný stav zvieraťa a vhodnosť cestovania. Nezabudnite na vhodnú prepravku – mala by mať pevné dno, byť dostatočne veľká na to, aby sa v nej mačka mohla postaviť či otočiť a mať dostatok priestoru. Do prepravky vložte mačke mäkkú deku a 2 – 3 obľúbené hračky, ktoré jej spríjemnia cestu.

Mačku tesne pred cestou nekŕmte, mohlo by jej prísť zle. Ak cestujete autom, ubezpečte sa, že na ňu nesvieti slnko, že nie je priamo pred ventiláciou a že sa jej cestuje pohodlne. Na cestu si vezmite vôdzku pre mačky, aby sa aj ona mohla počas prestávok prejsť a natiahnuť. Ak cestujete lietadlom, overte si vo vašej konkrétnej leteckej spoločnosti, aké podmienky sa viažu na prepravu mačky. Po dohode s veterinárom jej môžete podať sedatíva, aby cestu zvládla v pokoji alebo ju prespala.

Čo sa týka ubytovania, je nesmierne dôležité overiť si, či akceptujú hostí s mačkou. Niektoré ubytovacie zariadenia sa im vyhýbajú, keďže mačacia srsť je častým alergénom a mačka pri strese zo zmeny prostredia môže špiniť mimo záchoda. Nezabudnite, že ten budete musieť mačke pribaliť – najlepšie kompaktný mačací záchod, na ktorý je vaše zviera zvyknuté. Priniesť si budete musieťmačací štrk, najlepšie pohlcujúci zápach alebo s jemnou vôňou. Pripravte sa na to, že zviera môže niečo poškodiť alebo pošpiniť – pribaľte si preto čistiace obrúsky, dezinfekčný prípravok či malú kefku. Okrem 2 – 3 hračiek pribaľte mačke jej obľúbenú deku alebo vankúšik, aby si mohla ľahnúť na miesto, na ktoré je zvyknutá. V prvá dni nenechávajte mačku v hotelovej izbe samu – stres zo zmeny prostredia a úzkosť z odlúčenia by mali na mačku zlý vplyv.

Kam dať cez dovolenku psa?

Na rozdiel od mačky, pes je viazaný na majiteľa, nie miesto. Preto môže odlúčenie počas dovolenky znášať horšie. Ak sa rozhodnete nechať psa počas dovolenky doma, vyhnite sa možnosti, že by bol psík celý deň doma sám a niekto by ho chodil len navštevovať. V takom prípade by mohol byť dosť frustrovaný a pociťovať úzkosť zo samoty, čo často vedie k poškodzovaniu nábytku. Lepším riešením je presťahovať psíka na daný čas k opatrovateľovi. Tak bude mať celý deň k dispozícii inú osobu a predídete tak stresu zo samoty.

Psíkovi zabezpečte na daný čas potrebné krmivo, prípadne lieky, jeho hračky, obľúbenú deku alebo vankúš a opatrovateľovi odovzdajte vôdzku a telefónne číslo veterinára. Opatrovateľa nezabudnite poučiť o tom, koľko potravy a vody psík potrebuje a ako často s ním treba ísť na prechádzku. Nie každý dobrovoľník si totiž uvedomuje, koľko času si starostlivosť o psa vyžaduje. Ak sa na to necíti, radšej zverte psíka do rúk profesionálneho pet sittera.

Hotel pre psov

Hotel pre psov je ideálnym riešením vtedy, ak si svojho psíka so sebou vziať nemôžete a nechcete obťažovať známych starostlivosťou oň. Rozhodne ide o lepšie riešenie ako nechávať ho doma – pes je spoločenský tvor, ktorý sa v hoteli dostatočne vyhrá, nájde si nových psích kamarátov a dostane profesionálnu starostlivosť aj v prípade, že ho zastihnú zdravotné problémy. Pri prijímaní psa je potrebné priniesť aj jeho očkovací preukaz, pes musí byť odčervený, zaočkovaný a ošetrený proti parazitom. Pre čo najpríjemnejší pobyt prineste psíkovi potravu, na ktorú je zvyknutý, obľúbenú hračku a deku. Psíkovi zabezpečte aj obojok a vôdzku na prechádzky.

Dovolenka so psom na Slovensku

Pes je zviera, ktoré asi najviac ocení, ak sa rozhodnete cestovať s ním. Ak navyše pôjde o cestovanie autom v rámci Slovenska, váš psík bude určite skvelým spoločníkom. Mnohé ubytovacie zariadenia, hotely a dokonca aj kúpele ponúkajú možnosť ubytovania so psíkom a nie je nič krajšie, ako si vysokohorskú túru užiť aj so svojím štvornohým miláčikom.Preto sa tejto možnosti netreba obávať a stačí si vopred zistiť podmienky daného ubytovacieho zariadenia alebo miesta, kam cestujete.

Cestovanie autom je menej komplikované ako cestovanie lietadlom. Vyžaduje si prepravný box pre psa, ktorý sa v aute zaistí a slúži ako bezpečnostný prvok rovnako, ako pás pre vás. Aj keď najmä pri väčších plemenách vás bude lákať nechať psíka len tak na sedadle, uistite sa, že zviera neohrozí vašu jazdu, napríklad náhlym záchvatom paniky. Z toho dôvodu je bezpečnejšie prepravovať zviera v klietke. Do klietky mu vložte deku, obľúbené hračky a uistite sa, že počas jazdy dostatočne pije. Pre väčšie plemená môžete zakúpiť špeciálny postroj s bezpečnostným pásom, vďaka ktorému bude môcť psík ostať na sedadle a v prípade nehody ho pás zaistí. V takom prípade odporúčame prehodiť cez sedadlo deku alebo ochranný poťah, ktorý ochráni sedadlo pred chlpmi a znečistením.

 

Ak sa namiesto auta vyberiete vlakom alebo autobusovou dopravou, budete potrebovať prepravný box pre menšie plemeno alebo vôdzku a náhubok pre väčšie plemeno. Ak ide o dlhšiu cestu, zabezpečte zvieraťu vodu a menšiu porciu jedla a pre komfortnejšiu prepravu aj deku, na ktorú si bude môcť ľahnúť. Nezabudnite, že aj zviera potrebuje cestovný lístok. A v neposlednom rade myslite na to, že si budete musieť pribaliť vrecúška na exkrementy a čistiace obrúsky v prípade zašpinenia.

Dovolenka so psom pri mori

Cestujete so psíkom k moru? Overte si niekoľko skutočností. V prvom rade si overte dovolenkovú destináciu – bude váš psík zvládať vysoké tropické teploty? V ktorý mesiac je najvhodnejšie vycestovať, aby teploty zvládol? Určite sa už neviete dočkať na pláž – ale bude na nej pobyt psov povolený? Resp. aké hygienické opatrenia budete musieť dodržiavať. Tieto informácie si vopred overte vo svojej cestovnej kancelárii alebo na stránkach mesta. Pri výbere ubytovania hľadajte zariadenie, ktoré povoľuje pobyt psov. Často ide o samostatný apartmán, aby prítomnosť psíka a občasného štekania nikoho neobťažovala. Ubytovanie so psíkom vás vyjde drahšie, preto s tým vopred počítajte.

Ak sa vydáte na cestu autom, robte časté prestávky, aby sa psík mohol vybehať, unaviť a mal prestávku na toaletu. Ak pôjdete so psíkom letecky, vopred si naštudujte podmienky konkrétnej leteckej spoločnosti. Psovi nestačí kúpiť letenku a dúfať, že s náhubkom bude všetko vybavené. Spoločnosti majú obmedzenie, koľko psov môžu naraz prepravovať, kde v lietadle môžu byť umiestnené a či ich vôbec na palubu vpustia. Väčšie plemená sa totiž prepravujú len v podpalubí. Ak cestujete nízkonákladovými spoločnosťami, je možné, že doprava pre vášho psíka bude jednoducho zamietnutá.

Pri ceste lietadlom nezabudnite, že pes potrebuje cestovný preukaz, často aj potvrdenie o zdravotnom stave a očkovací preukaz s potrebným potvrdením o očkovaní či odčervení. Každý pes potrebuje prepravný box, v ktorom môže mať deku a zopár hračiek. Myslite aj na to, že počas letu sa psík nebude mať prístup k toalete, preto mu pred letom nedávajte príliš veľa vody. Počas letu sa môže stať, že psík začne štekať, preto sa mu snažte byť k dispozícii a pokojným hlasom a pohladením ho upokojiť. Pred samotnou cestou by mal absolvovať dlhšiu prechádzku, aby bol počas letu unavený a pokojnejší.

Počas samotnej dovolenky pri mori myslite na bezpečie psa. Častým problémom sú úpaly a dehydratácia, preto doprajte psíkovi tieň a dostatok vody. Vhod prídu cestovné fľaše na vodu pre psov, ktoré poslúžia aj ako miska. So svojím veterinárom sa vopred poraďte, aký liek môžete psovi podať v prípade tráviacich ťažkostí, ktoré sú pomerne častým javom, keďže pes na pláži ľahko prehltne nejaký ten piesok a napije sa slanej vody. Bezsrsté psíky budú potrebovať opaľovací krém, ktorý však musí byť pre psy vhodný. Po pobyte v slanej morskej vode nezabudnite psíka vysprchovať, aby mu soľ alebo piesok nezostali v kožuchu. Po príchode z pláže skontrolujte psíkovi aj labky – vyhnite sa plážam s ostrým štrkom, ktorý by mohol labky poraniť.

 

Zdroj: https://www.topbyvanie.sk/magazin/co-s-domacim-milacikom-pocas-dovolenky

 

O psa sa postarajú známi / rodina
Možno s týmto variantom už máte skúsenosti, možno nie. Vravíte si: „Veď mojich rodičov pes dobre pozná a rád s nimi trávi čas“. To je síce pekné, ale je rozdiel, či je pes bez Vás pol dňa alebo týždeň. Môže sa stať, že všetko prebehne bez problémov a on sa bude správať ako obvykle. Je tu však aj druhá možnosť a to, že pes si postaví hlavu a poslúchať jednoducho nebude a vtedy bude zdanlivo ľahká úloha, postarať sa o psa, poriadne náročná.

V prípade, že chcete nechať psa u rodinných príslušníkov, určite sa nespoliehajte na to, že pes danú osobu pozná a má ju rád. Skúste pred dovolenkou zveriť psa do opatery vybranej osoby na kratší čas napr. na víkend. Aby si na seba zvykli a psík vedel, že síce teraz je s týmto človekom, ale zas sa k Vám vráti. Tiež je vhodné, aby tento človek aspoň trochu poznal Vaše zvyky so psíkom a jednotlivé príkazy, na ktoré je psík zvyknutý. Uľahčí sa tým komunikácia medzi psíkom a jeho dočasným pánom.

Pes bude v hoteli pre psov
Dnes už nájdete hotelové ubytovanie pre viacero druhov domácich zvierat, nielen pre psy. V prípade psíkov však môže ísť o hotely rodinného typu (psík je ubytovaný priamo v dome) či špecializované zariadenia. Pri ubytovaní psa v takomto zariadení počítajte s tým, že budete potrebovať očkovací preukaz psa, vlastnú stravu (za príplatok stravu nosiť nemusíte, ale je lepšie aby pri tak veľkej zmene ostala psíkovi aspoň strava stabilná), potvrdenie o dobrom zdravotnom stave a samozrejme peniažky. Poplatky sa líšia v závislosti od služieb, ktoré sú ponúkané.

Pred tým, než dáte psa do hotela, by ste si mali  daný hotel overiť. Skúsiť sa popýtať v okolí, či tam vaši známi mali psov ubytovaných, prípadne vyhľadať recenzie na internete. Tiež je vhodné, pred samotným ubytovaním psa v hotely, ísť si daný hotel pozrieť a nielen hotel, ale aj jeho okolie a zamestnancov. Často krát sa hotel prezentuje úplne inak ako v skutočnosti funguje. Myslite na to, že svojho psíka idete zveriť cudzím ľudom na pomerne dlhú dobu a určite by ste boli radi, aby sa vám vrátil v takom stave, v akom ste ho tam nechali.

Výmenný pobyt  pre psa
V posledných rokoch sa začalo objavovať viac a viac ponúk súkromných osôb na opateru cudzích psov. Vytvorili sa akési skupinky ľudí, ktoré fungujú na princípe „výmenných pobytov“ pre psíkov a to tak, že Vy idete na dovolenku, oni strážia psíka a naopak, keď oni idú na dovolenku, Vy im strážite psíka. Tieto „výmenné pobyty“ sú väčšinou zdarma a berú sa ako protislužba, ktorá funguje na vzájomnej dôvere majiteľov. Dôležité je aj v tomto prípade overiť si danú osobu, stretnúť sa s ňou, ale aj s jej psom a inými zvieratami. Je dobré vedieť či si psíky vzájomne budú rozumieť a Vy sami budete vidieť, ako sa daný človek stará o svojho psa (či vyzerá dobre, nie je podvyživený, má kvalitnú srsť, majiteľa sa bojí alebo je s ním rád, ... a iné, ktoré Vám môžu indikovať, či robíte dobre, keď tejto osobe zveríte svojho psa).

Pes ide na dovolenku s Vami
Pokiaľ si neviete predstaviť, že by ste psa zverili cudzej osobe alebo jednoducho len chcete, aby čas dovolenky strávil s Vami, máte stále možnosť zbaliť kufor aj psíkovi a vyraziť na cestu. Treba si však ujasniť pár základných vecí. Je rozdiel dovolenka na Slovensku a v zahraničí a tiež, či cestujete autom alebo letecky.

Ak sa jedná o dovolenku na Slovensku, tak je to tá jednoduchšia verzia. Stačí si overiť, či je ubytovanie sa na vybranom mieste možné aj so psom, aké sú za neho poplatky a nezabudnúť doma preukaz zvieraťa, jedlo, misky, hračky, pelech a pohotovostnú lekárničku.

V opačnom prípade, ak ide o dovolenku v zahraničí, je to už o čosi komplikovanejšie. V prvom rade potrebujete mať pre psa tzv. pas spoločenského zvieraťa, pes musí mať čip alebo tetovanie a tiež platné očkovanie proti besnote. Vhodné je zistiť, aké choroby sa v danej krajine vyskytujú a psa dať zaočkovať aj proti nim. Ak pôjdete na dovolenku mimo EÚ, pre návrat domov budete potrebovať doklad, že pesk má aktívne látky proti besnote.

Tiež je potrebné preveriť si, ako sa musí pes prevážať v danej krajine (resp. jednotlivé krajiny, cez ktoré budete cestovať), či ubytovanie je možné aj so psom, či  sa tam nachádzajú pláže a miesta, na ktoré so psom môžete bez stresu a strachu ísť. Ak budete cestovať autom, treba mať na mysli, že psíkovi nebudú postačovať 5 minútové prestávky na vycikanie (vždy by sa mal prebehnúť a ponaťahovať). Treba rátať aj s možnosťou, že psovi bude z dlhej cesty zle a možno bude nervózny a podráždený. Takéto cestovanie má ďalšie úskalia, ktoré je dobré naplánovať vopred, aby Vás náhodou nič neprekvapilo.

Každá z uvedených možností má svoje pozitíva aj svoje negatíva a treba si jednotlivé varianty dobre zvážiť. Či už však pôjdete na dovolenku so psom, alebo bez, určite si donesiete kopu krásnych zážitkov. Veď je to predsa dovolenka

Zdroj: https://www.plnamiska.sk/clanky-a-oznamy/blog/co-robit-so-psikom-pocas-dovolenky/

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK